Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Hip hop, hejterom stop!

Dzieci i młodzież Zakończony
małopolskie
Kraków
Fundacja Moma Film, Warszawa
Stand Up Polska, Warszawa
2014-02-15 - 2016-02-15
251 404,28 PLN
221 404,28 PLN
aktywizacja społeczności lokalnych
Opis projektu
Badania przeprowadzone przez Stowarzyszenie Willa Decjusza przed realizacją projektu wskazywały na duże dysproporcje w udziale i aktywności społecznej między mieszkańcami dużych i średnich miast a osobami z małych miejscowości i wsi, gdzie dostęp do kultury i pozaszkolnych form edukacji jest utrudniony. Dlatego też talent i potencjał młodzieży pozostają często niezauważone i niewykorzystane, co skutkuje m.in. brakiem zaangażowania społecznego i niepodejmowaniem inicjatyw lokalnych. Ponadto wyniki badań wskazywały na narastający problem „hejtingu”, z którym pedagodzy sobie nie radzą, podkreślając brak szkoleń i profesjonalnych materiałów dydaktycznych.
Celem projektu było zaangażowanie młodych ludzi z małych miejscowości w akcje artystyczne, działania na rzecz innych, nauczenie ich przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści za pomocą technik improwizacyjnych, muzyki i filmu.
Dzięki projektowi 388 młodych osób nauczyło się świadomie korzystać z nowych mediów i identyfikować w nich język nienawiści. Nastąpiła zmiana w podejściu młodzieży do używania języka, dzieci nauczyły się reagować na zachowania dyskryminacyjne, zarówno w życiu codziennym, jak i w internecie.
W trakcie projektu zrealizowano siedem warsztatów krytycznej obserwacji i zajęć muzycznych dla dzieci z gimnazjów w małych miejscowościach. Kontynuacją warsztatów było przygotowanie przez uczestników spektakli, zaprezentowanie ich w szkołach oraz stworzenie portalu internetowego i filmu dokumentalnego dotyczących przeciwdziałania mowie nienawiści.
Z projektu skorzystała młodzież z małych miast i wsi w województwach: małopolskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Partnerami projektu byli: Fundacja Moma Film, która odpowiadała za współorganizację warsztatów, nawiązanie kontaktów z muzykami oraz pomoc logistyczną przy kręceniu filmu; Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Windą w bok", które kontaktowało się ze szkołami i placówkami oświatowymi oraz współpracowało przy tworzeniu portalu internetowego; Stand Up Polska, który prowadził warsztaty krytycznej obserwacji (stand up).
Efektem współpracy partnerskiej jest kolejny projekt „Duży pies nie szczeka", będący kontynuacją projektu „Hip hop hejterom stop!".
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny