Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Moda na tolerancję

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
zachodniopomorskie
Szczecinek
2014-03-01 - 2015-12-31
244 282,41 PLN
213 849,43 PLN
Romowie
Opis projektu
Mniejszość romska jest najbardziej dyskryminowaną mniejszością w Polsce. Wskazują na to raporty organizacji, raporty MAiC dla Sekretarza Generalnego Rady Europy, raporty Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i OBWE. W ostatnim czasie nasiliły się bezpośrednie ataki na społeczność romską. Coraz częściej również niepochlebne informacje rozpowszechniane są za pomocą Internetu. Stałym problemem jest niedostrzeganie problemu przez władze różnego szczebla oraz zbyt mała świadomość dyskryminowanych Romów o przysługujących im prawach.

Celem projektu było monitorowanie, dokumentowanie, upowszechnianie informacji oraz podejmowanie interwencji wobec przejawów nietolerancji, aktów agresji, dyskryminacji w życiu codziennym oraz mowy nienawiści w internecie odnośnie Romów.

Znaleziono i zarchiwizowano 10 566 wpisów znajdujących się w internecie, znieważających romską mniejszość oraz nawołujących do nienawiści wobec Romów. W wyniku podjętych interwencji usuniętych zostało 4529 wpisów. Zarejestrowanych zostało 29 spraw dotyczących aktów dyskryminacji, rasizmu, ksenofobii, mowy nienawiści w stosunku do Romów na terenie całego kraju. Projekt obejmował również bezpośrednią pomoc prawną poszkodowanych Romów. Powstał raport końcowy zawierający podsumowanie działań i osiągniętych rezultatów (600 egz.).

Utworzono infolinię i podstronę internetową, przez które można było zgłaszać incydenty. Dokumentowano incydenty dyskryminacji Romów, prowadzono konsultacje telefoniczne, udzielano porad prawnych, zgłaszano nienawistne wpisy do administratorów stron, kierowano zawiadomienia do prokuratury i organów administracji.

Z projektu skorzystały co najmniej 134 osoby. Głównym odbiorcą działań były osoby ze społeczności romskiej, które czuły się zagrożone lub były ofiarami/świadkami aktów dyskryminacji, rasizmu, ksenofobii, mowy nienawiści.