Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Kolejkoskop - kontrola dostępności badań obrazowych w publicznej opiece zdrowot.

Kontrola obywatelska Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-04-30 - 2015-04-30
348 110,70 PLN
312 705,00 PLN
zdrowie/ochrona zdrowia
Opis projektu
Dużym problemem w Polsce jest ograniczony dostęp do bardzo kosztownych medycznych badań obrazowych (rezonans, tomografia, PET-CT) w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Problem ten w szczególny sposób dotyka pacjentów onkologicznych. Osoby oczekujące na badanie nie miały możliwości sprawdzenia czasu oczekiwania, porównania kolejek w poszczególnych placówkach i wyboru najszybszego terminu. Dedykowany kolejkom portal Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) był trudny w obsłudze i podawał szczątkowe informacje.

Celem projektu było ułatwienie pacjentom pozyskiwania informacji o dostępności badań obrazowych.

W ramach projektu powstał prosty w obsłudze i na bieżąco aktualizowany portal Kolejkoskop.pl, który pozwala sprawdzić, jaki jest czas oczekiwania na badania obrazowe w 500 ośrodkach finansowanych w ramach NFZ i w jakich placówkach w wybranym regionie lub mieście można najszybciej uzyskać to świadczenie. Powstanie portalu Kolejkoskop.pl stało się inspiracją dla NFZ do modyfikacji własnej strony i stworzenia Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne.

Potrzebne do portalu dane zbierali konsultanci telefoniczni, którzy monitorowali dostęp do badań w prawie 500 ośrodkach diagnostycznych w całej Polsce. Możliwość zgłaszania aktualnych czasów oczekiwania mieli także użytkownicy portalu. Przez sześć miesięcy od uruchomienia portalu (listopad 2014) odwiedziło go 33 146 osób. Aktywni użytkownicy wysłali 1 813 informacji.

Bezpośrednimi beneficjentami projektu byli pacjenci (szacujemy, że był to ok. 1 145 339 osób, do których dotarła reklama internetowa portalu).

Fundacja Alivia regularnie kontaktowała się z partnerem Kraftur Cancer Foundation (Reykjavik), a także spotkała się z nim dwa razy. Na spotkaniach omawiano obecne sytuacje dostępności badań diagnostycznych w Polsce i na Islandii, sposoby kontaktowania się z ośrodkami diagnostycznymi i odbiorcami portalu, a także pomysły na promocję projektu i dalsze finansowanie portalu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny