Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Segregujmy na serio - monitoring wdrażania przepisów z zakresu gospodarki odpadami

Kontrola obywatelska Zakończony
małopolskie
Oświęcim
2014-04-01 - 2015-12-31
351 300,00 PLN
316 157,87 PLN
samorząd, instytucje publiczne, polityki lokalne, ochrona środowiska/zrównoważony rozwój
Opis projektu
Po nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pojawiło się szereg problemów z wdrażaniem przepisów w gminach, m.in. duże rozbieżności w stawkach opłat za odbiór odpadów od mieszkańców pomiędzy gminami, w wielu miejscowościach nie zapewniono odpowiednich warunków odbioru i zagospodarowania odpadów, część gmin nie przeprowadziła wymaganych przetargów.

Celem projektu było przeanalizowanie jakości prowadzenia gospodarki odpadami w polskich gminach, a także wzmocnienie świadomości beneficjentów projektu nt. przepisów i zasad zagospodarowania odpadów oraz aktywności społecznej w tym zakresie.

W ramach projektu przeprowadzono monitoring kosztów gospodarki odpadami w 300 gminach, ujawniono „ekstremalnych” przykładów– najbardziej i najmniej efektywnych. Następnie przeprowadzono dokładną j analizę w 20 gminach. Wyniki monitoringu przedstawione zostały w Raporcie.
W punkcie konsultacyjnym udzielono około 200 porad oraz przygotowano ponad sto pism w ramach interwencji prawnych. Przeprowadzono cykl 6 dwudniowych szkoleń dla ponad 150 osób. Zorganizowana została międzynarodowa konferencja, podczas której wypracowane zostały postulaty dotyczące gospodarki odpadami w Polsce. Wydano podręcznik „Przyjazna środowisku gospodarka odpadami - poradnik dla samorządowców i działaczy społecznych" .

Odbiorcami projektu byli przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji i firm zajmujących się gospodarka odpadami, organizacji pozarządowych, organizacji odzysku, zainteresowani tematem mieszkańcy gmin.

Towarzystwo na rzecz Ziemi realizowało projekt w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Gmin Polskich. Współpraca pozwoliła na rozszerzenie grupy odbiorców projektu . Ponadto FRGP jako organizacja nastawiona statutowo na współpracę z gminami była również merytorycznym wsparciem podczas współpracy z gminami.