Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Gra o Budżet. Aktywizacja obywateli Lublina w zakresie budżetu partycypacyjnego

Partycypacja publiczna Zakończony
dolnośląskie
Wrocław
Gmina Lublin, Plac Króla Władysława Łokietka 1, 20-109 Lublin
Związek Miast Polskich, ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
2014-03-01 - 2016-02-29
388 523,94 PLN
349 391,44 PLN
budżet partycypacyjny
Opis projektu
Budżet partycypacyjny bywa traktowany instrumentalnie, jako narzędzie służące np. poprawie wizerunku władz lub legitymizacji podjętych już decyzji. Zatraca się wtedy idea dialogu zainteresowanych stron.
Celem projektu była poprawa skuteczności komunikacji między mieszkańcami Lublina a władzami lokalnymi, a także przygotowanie mieszkańców do udziału w budżecie partycypacyjnym.
Dzięki udziałowi w projekcie mieszkańcy Lublina i Świdnika zdobyli wiedzę o zarządzaniu miastem i poczuli większą odpowiedzialność za miejskie finanse. Powstała polska wersja Gry o Budżet, która służy edukacji dotyczącej miejskiego budżetu, a także publikacja o grze i budżecie partycypacyjnym, skierowana do praktyków partycypacji.
W ramach projektu sporządzono analizę dotychczasowych polskich budżetów partycypacyjnych. Przetłumaczono i dostosowano do polskich realiów amerykańską grę Budget Games. W Lublinie i Świdniku odbyło się w sumie 8 rozgrywek, w których wzięło udział łącznie 434 uczestników. W celu wypromowania działań projektowych i budżetu partycypacyjnego we współpracy z miejską biblioteką zorganizowano został konkurs plastyczny dla dzieci. Powstała publikacja zbierająca doświadczenia z projektu i efekty analizy budżetów partycypacyjnych. Rozdano ją podczas kończącej projekt ogólnopolskiej konferencji, w której wzięło udział 70 osób.
Odbiorcami projektu byli mieszkańcy Lublina i Świdnika, urzędnicy, radni i organizacje zaangażowane w działania na rzecz wzmacniania partycypacji.
Partner z Islandii, Citizens Foundation, podzielił się doświadczeniem ze skutecznej promocji budżetu partycypacyjnego w Reykjaviku. Gmina Lublin zapewniła pomoc w organizacji i promocji działań, a także sieć kontaktów i wsparcie osobowe. Związek Miast Polskich pomógł przygotować publikację i grę.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny