Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-04-01 - 2015-06-30
247 933,28 PLN
223 033,28 PLN
przemoc
Opis projektu
Polskie badania pokazują, że w co piątej rodzinie dochodzi do aktów przemocy, a ponad 60% badanych wyraża przyzwolenie na bicie dzieci "w celach wychowawczych". Do wszczynania procedury interwencyjnej w przypadku podejrzenia przemocy domowej zobowiązani są między innymi pracownicy oświaty i ochrony zdrowia. Ujawniali oni dotąd jedynie nieliczne przypadki przemocy, a jako trudność zgłaszali brak obiektywnych przesłanek do podejmowania decyzji o wszczynaniu procedury i/lub podejmowaniu innych działań.
Projekt miał na celu usprawnienie systemu pomocy ofiarom przemocy domowej poprzez opracowanie i wdrożenie wśród pracowników ochrony zdrowia i oświaty narzędzia do diagnozowania występowania przemocy w rodzinie oraz algorytmów postępowania interwencyjnego.
Opracowano narzędzia, których zastosowanie ułatwi pracownikom ochrony zdrowia i oświaty podejmowanie decyzji o sposobie postępowania wobec ofiar przemocy w rodzinie, a w konsekwencji przyczyni się do zapewnienia skuteczniejszej pomocy i bezpieczeństwa tym osobom.
Przeprowadzono 4 badania fokusowe (2 grupy w Warszawie, 2 grupy w Kielcach łącznie 48 uczestników), na podstawie których określono potrzeby przedstawicieli oświaty i ochrony zdrowia związane z usprawnieniem systemu przeciwdziałania przemocy. Opracowano kwestionariusze diagnostyczne i algorytmy działania: dwa dla pracowników oświaty (dzieci do 9 roku życia i dla dzieci starszych) oraz dwa dla przedstawicieli ochrony zdrowia (pacjenci do 18 roku życia i dorośli) oraz 2 broszury informacyjne. Zorganizowano seminarium warsztatowe dla uczestników pilotażu oraz specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Przeprowadzono ogólnopolski pilotaż zaprojektowanych rozwiązań, który posłużył ich udoskonaleniu (290 ankiet oceniających). Wydrukowano 2900 broszur informacyjnych (1450 dla pracowników oświaty oraz 1450 dla pracowników ochrony zdrowia) oraz 6000 Kwestionariuszy oceny ryzyka występowania przemocy w rodzinie wraz z Algorytmem postępowania (po 1500 z każdego rodzaju). Rezultaty projektu zostały przedstawione na konferencji z udziałem przedstawicieli instytucji oświatowych, ochrony zdrowia i mediów (ponad 120 uczestników).
Beneficjentami projektu są osoby doświadczające przemocy, które dzięki skuteczniejszemu reagowaniu służb medycznych i oświatowych będą miały szansę na uzyskanie pomocy.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny