Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Społeczeństwo na rzecz tolerancji

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-01 - 2016-04-30
388 789,04 PLN
348 677,94 PLN
antysemityzm, mowa nienawiści, wielokulturowość, wymiar sprawiedliwości
Opis projektu
Obserwujemy w Polsce nasiloną tendencję do posługiwania się mową nienawiści oraz coraz liczniejsze przypadki agresji powodowanej rasizmem, antysemityzmem, ksenofobią i innymi rodzajami nietolerancji. Z drugiej strony, poważny problem stanowi niedostateczna na nie reakcja instytucji publicznych. W obliczu wzrastającej obecności mowy nienawiści i agresji motywowanej uprzedzeniami, konieczne jest podejmowanie działań, które piętnowałyby to zjawisko i uświadamiały zarówno obywateli, jak i organy ścigania, co do jego wysokiej szkodliwości społecznej.

Zamierzeniem projektu było zwiększenie liczby interwencji dotyczących mowy nienawiści poprzez dostarczenie obywatelom prostego narzędzia reagowania na takie przypadki.

W wyniku podjętych działań stworzono portal, za pomocą którego obywatele w łatwy sposób mogą zgłaszać przypadki mowy nienawiści i dzięki któremu podjęto kilkaset interwencji.

W ramach projektu uruchomiono portal www.zglosnienawisc.otwarta.org, który służy do zgłaszania mowy i czynów nienawiści. Za pomocą prostego formularza, każdy obywatel może zareagować na nienawiść i zgłosić wypowiedź zauważoną w Internecie, prasie czy w przestrzeni publicznej. Dla Stowarzyszenia portal stanowi narzędzie ułatwiające nadzór przebiegu podejmowanych interwencji oraz wgląd w nastroje społeczne. Prowadzono także własny monitoring mowy i czynów nienawiści, analizując Internet i prasę. W ramach interwencji prawnych zgłoszono do prokuratury 420 incydentów, 52 zażalenia. Ponadto, ponad 80 stron internetowych zostało zgłoszonych do administratorów i wystosowano 15 apeli w sprawie nienawistnych incydentów. Opracowano także przewodnik dla organów ścigania na temat form dyskryminacji i metod ich zwalczania. Publikacja składa się z tekstów przybliżających charakterystykę przestępstw motywowanych nienawiścią wobec Romów, Żydów, czarnoskórych, muzułmanów i środowiska LGBT. Bezpłatne egzemplarze zostały przekazane (także przy pomocy partnera) policjantom, prokuratorom i organizacjom pozarządowym. Opracowano także 30 ekspertyz, które dotyczą m.in. logiki prawniczej niektórych uzasadnień umorzenia czy odmowy wszczęcia dochodzenia.

Rolą organizacji partnerskiej było wsparcie w upowszechnianiu rezultatów projektu (w tym promocja portalu).

Beneficjentami projektu było 61 870 osób, które odwiedziły stronę www.zglosnienawisc.otwarta.org
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny