Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Lokalny system wsparcia rodzin zagrożonych wykluczeniem

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-10-01 - 2016-04-30
410 360,00 PLN
350 000,00 PLN
rodzina, obszary wiejskie
Opis projektu
We wczesnym dzieciństwie kształtuje się większa część możliwości intelektualnych, emocjonalnych i społecznych człowieka. Jest to jednocześnie pierwszy i zasadniczy etap tworzenia się nierówności edukacyjnych. Dlatego dostęp do dobrych programów edukacyjnych jest szczególnie ważny dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem („Investing in Young Children” Bank Światowy, 2010). Usługi opiekuńczo-edukacyjne dla rodzin z małymi dziećmi należą do zadań własnych gminy i funkcjonują w 2 oddzielnych systemach: usług społecznych (obejmujących wsparcie rodzin z trudnościami i usługi żłobkowe) oraz edukacji (obejmującej obowiązkiem przedszkolnym dzieci dopiero od 6 r. życia). Gminy nie mają obowiązku prowadzenia usług dla najmłodszych dzieci. W efekcie w 2012 r. w mieście do przedszkoli chodziło ponad 86 % dzieci w wieku 3-5 lat, zaś na wsi tylko 52% (dane MEN). Oferta opiekuńcza dla dzieci poniżej 3 r. ż. jest bardzo rzadko dostępna.
Celem projektu była poprawa dostępu do zintegrowanych usług dla rodzin z małymi dziećmi z terenów wiejskich poprzez pilotażowe utworzenie w czterech gminach lokalnych systemów wsparcia rodzin zagrożonych wykluczeniem.
Dzięki nawiązaniu współpracy między gminnymi instytucjami oraz wprowadzeniu nowej oferty zajęć dla najmłodszych dzieci, rodziny z gmin Piecki, Przeworsk, Rawa Mazowiecka oraz Zarzecze zyskały łatwiejszy dostęp do usług edukacyjno-opiekuńczych i zostały objęte szerszym wsparciem.
Przedstawiciele lokalnej społeczności wzięli udział w seminariach, dzięki którym przygotowali i przeprowadzili lokalne diagnozy potrzeb rodzin z małymi dziećmi. Następnie na ich podstawie opracowali 2-letnie plany działań lokalnych systemów wsparcia rodzin. Plany uwzględniały działania takie jak: badania przesiewowe słuchu przedszkolaków, warsztaty umiejętności rodzicielskich, pikniki rodzinne. W każdej gminie przeszkolono po 5 osób z prowadzenia zajęć dla najmłodszych dzieci oraz z realizacji wizyt w rodzinach zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przeszkolone animatorki i animator przeprowadzili 480 godzin wizyt w rodzinach oraz 768 godzin zajęć dla dzieci i rodziców. Wydano poradnik zawierający inspiracje z norweskiej gminy Bodø, praktyczne wskazówki do tworzenia lokalnego systemu wsparcia rodzin i dokumenty niezbędne gminom wprowadzającym podobne rozwiązania.
Beneficjentami projektu było 386 dzieci i rodziców z 4 gmin.
Partner projektu podzielił się materiałami i doświadczeniem z wdrażania systemu wsparcia małych rodzin w norweskiej gminie Bodø.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny