Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Jak wydawane są moje podatki?

Kontrola obywatelska Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-10-30 - 2016-04-30
265 625,17 PLN
237 255,55 PLN
finanse publiczne
Opis projektu
Jawność i przejrzystość finansów publicznych stanowi kluczowy element budowy społeczeństwa obywatelskiego. Łatwo dostępna i przekazana w zrozumiałej formie informacja o stanie finansów państwa jest niezbędna dla oceny prowadzonych przez rząd działań, zarówno na poziomie eksperckim, jak i obywatelskim. Tymczasem możliwość kontroli nad finansami publicznymi w Polsce jest znacząco ograniczona przez niewystarczającą dostępność danych oraz nieczytelny dla obywatela sposób ich prezentacji. Dane te nie pozwalają na precyzyjne określenie kierunków wydatkowania środków przez sektor publiczny.

Celem projektu było wzmocnienie kontroli obywatelskiej nad finansami państwa. Służyć temu miało stworzenie narzędzi informatycznych ułatwiających dostęp i zrozumienie danych o finansach publicznych obywatelom, a także opracowanie publikacji diagnozujących stan polskich finansów publicznych. Podjęte działania miały przyczynić się do poprawy sposobu prezentacji danych finansowych przez administrację publiczną oraz pobudzenia merytorycznej debaty o finansach państwa.

W ramach projektu uporządkowano, udostępniono oraz omówiono dane na temat finansów publicznych w Polsce. Kluczowym efektem projektu jest interaktywna aplikacja internetowa, pokazującą ile państwo wydaje na różne cele publiczne oraz w jakim stopniu struktura tych wydatków jest zbieżna z przeświadczeniami i preferencjami użytkowników. Stworzono również hurtownię danych o finansach publicznych – w jednym miejscu zebrano najważniejsze dane o finansach państwa za lata 2006-2014 i udostępniono w przystępnej dla obywatela formie. W ramach projektu powstało także pięć raportów o finansach publicznych w Polsce. Omówiono w nich wady przejrzystości finansów publicznych, przedstawiono opinię o budżecie państwa na 2016 rok, przeanalizowano ewolucję polskich finansów publicznych w latach 2004-2014 oraz zdiagnozowano stan finansów publicznych na tle innych państw UE. Opracowano również podręcznik dla administracji publicznej i sektora NGO, w którym wskazano przykłady dobrych praktyk ułatwiających obywatelom dostęp do danych o finansach państwa.

Beneficjentami projektu było szeroko rozumiane społeczeństwo obywatelskie, organizacje strażnicze (szczególnie z obszaru spraw gospodarczych i polityk publicznych) oraz administracja publiczna.

Partnerem projektu była Fundacja ePaństwo (obecnie – Porozumienie Fundament), która odpowiadała za część informatyczną projektu oraz wspomagała promocję i upowszechnianie uzyskanych rezultatów.