Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

WIELKODUCHY - program rozwoju wolontariatu w szkołach podstawowych

Dzieci i młodzież Zakończony
wielkopolskie
Poznań
2014-09-01 - 2016-02-29
347 503,98 PLN
312 750,98 PLN
wielokulturowość, mowa nienawiści
Opis projektu
Podstawą projektu był problem ograniczonej aktywności społecznej najmłodszych uczniów, która później przekłada się na niewielką odpowiedzialność społeczną młodych obywateli. Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika bowiem, że w 2013 roku jedynie 10 proc. Polaków angażowało się w pracę wolontariacką.
Głównym założeniem projektu było zwiększenie aktywności obywatelskiej 600 uczniów i uczennic z 30 szkół podstawowych z Wielkopolski oraz zaangażowanie ich w wolontariat. Celem projektu było także stworzenie ram do partnerskiej współpracy nauczycieli z uczniami w Szkolnych Klubach Wielkoducha.
W wyniku przeprowadzonych działań w szkołach powstały trwałe struktury wolontariatu.
W 31 szkołach podstawowych z Wielkopolski uruchomiono bądź rozbudowano SKW. 693 małych wolontariuszy i wolontariuszek w ciągu ponad 6000 godzin działania wsparło 50 inicjatyw lub instytucji. Dzieci angażowały się w pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym i chorym oraz zwierzętom. Wspierały także inicjatywy ekologiczne. Wielkoduchy wzięły udział w dwóch zbiórkach żywności (bożonarodzeniowej i wielkanocnej), wykonały też kartki świąteczne dla chorych dzieci z wielkopolskich szpitali.
Na początku projektu 30 nauczycieli przygotowanych zostało do wspierania wolontariuszy. W szkołach nauczycielom pomagali animatorzy – przeprowadzili zajęcia edukacyjne i asystowali w planowaniu bądź nadzorowaniu prac wolontariackich. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych m.in. wolontariatowi i udzielaniu pierwszej pomocy, warsztatach o niemarnowaniu żywności. Działania Wielkoduchów – choć skierowane do potrzebujących – zmieniały także ich otoczenie: kolegów, opiekunów, mieszkańców. W projekt zaangażowali się nauczyciele, którzy nadal opiekują się SKW. Akcje małych wolontariuszy spotkały się z przychylnym odbiorem w mediach. Kolejne szkoły wyrażają chęć zaangażowania swoich uczniów w prace wolontariackie.
Rekrutację nowych szkół i młodzieży ułatwiła współpraca z partnerem – Fundacją „Podaj Dalej” z Konina.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny