Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Zagospodarowanie przestrzenne dziecinnie proste

Dzieci i młodzież Zakończony
Stowarzyszenie "Harmonia"
lubuskie
Bytom Odrzański
Gmina Nowe Miasteczko, Nowe Miasteczko
2014-08-04 - 2015-07-31
151 398,34 PLN
136 055,34 PLN
mowa nienawiści
Opis projektu
W polskich szkołach brakuje zajęć na temat zagospodarowania przestrzeni. Młodzi ludzie często nie wiedzą, w jaki sposób jest tworzony krajobraz wokół nich oraz jaki wpływ ma otoczenie na ich codzienne funkcjonowanie. Nie wiedzą również, czy mają jakiekolwiek możliwości wpływania na miejsce, w którym żyją. Przy podejmowaniu decyzji władze nie badają rzeczywistych potrzeb dzieci i nie biorą ich pod uwagę.
Długofalowym celem projektu było zwiększenie wpływu dzieci na planowanie przestrzenne oraz zwiększenie świadomości przedstawicieli gmin na temat potrzeby angażowania najmłodszych mieszkańców w proces planowania przestrzennego.
102 uczniów z 10 szkół podstawowych z powiatu nowosolskiego poznało zasady nowoczesnego i przyjaznego dla środowiska planowania przestrzeni. W pięciu szkołach powstały Dziecięce Rady ds. Zagospodarowania Przestrzennego. W ośmiu gminach urzędnicy zdobyli wiedzę o roli dzieci w procesie planowania przestrzennego. Opracowano program warsztatów i scenariusze lekcji dla dzieci na temat zagospodarowania przestrzennego, które stały się innowacyjnym elementem programu nauczania przedmiotu Wiedza o społeczeństwie.
10 osób zostało przygotowanych od prowadzenia innowacyjnych warsztatów dla dzieci dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Przeprowadzono 500 godzin warsztatów dla ponad 100 dzieci w 10 szkołach. Zorganizowano 10 spacerów badawczych, podczas których dzieci poznawały problemy przestrzenne i architektoniczne w swoich miejscowościach. Ponadto 32 przedstawicieli gmin wzięło udział w warsztatach na temat uczestnictwa i roli dzieci w procesie kształtowania ładu przestrzennego.
W projekcie uczestniczyło 102 uczniów z 10 szkół podstawowych powiatu nowosolskiego oraz 10 nauczycieli – animatorów prowadzących warsztaty i 32 przedstawicieli samorządów.
Partnerem projektu był Urząd Gminy z Nowego Miasteczka, który koordynował współpracę z innymi samorządami powiatu nowosolskiego.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny