Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Wspólnie przeciw dyskryminacji

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-11-01 - 2016-02-29
172 788,77 PLN
154 989,98 PLN
prawo, wymiar sprawiedliwości
Opis projektu
Z analiz, badań i informacji statystycznych (publikowanych przez RPO, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, PTPA, Helsińską Fundację Praw Człowieka, Ministerstwo Sprawiedliwości) wynika, że ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w obszarze równego traktowania nie działa tak, jak planowano. Do sądów nie są wnoszone powództwa o odszkodowanie na podstawie tej ustawy i specjalnie stworzonego trybu. Większość wyroków w sprawach dotyczących dyskryminacji, które zapadły w I instancji, to wyroki oddalające powództwa (monitoring Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, 2013 r.). Świadomość społeczna i prawna sędziów na temat zjawiska dyskryminacji nie jest wystarczająca, a organizacje pozarządowe często nie wiedzą, jak stosować ustawę na potrzeby swoich klientów.
Celem projektu było zwiększenie świadomości sędziów oraz przedstawicieli NGO w zakresie stosowania przepisów antydyskryminacyjnych.
Dzięki projektowi udało się doprowadzić do zwiększenia wiedzy obu grup oraz wypracowania propozycji rozwiązań i dobrych praktyk, które zostały zamieszczone we wspólnie przygotowanym raporcie.
Opracowano pakiet materiałów dotyczących problematyki dyskryminacji w praktyce sądowej oraz relacji ze środowiskiem pozarządowym. Przeprowadzono 5 warsztatów dla sędziów i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wydrukowano raport "Wspólnie przeciw dyskryminacji" (800 egz.). Przeprowadzono działania upowszechniające i rzecznicze.
Z projektu skorzystało 101 sędziów, 60 przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz 24 innych uczestników warsztatów. Raport w wersji papierowej trafił do 250, a w wersji elektronicznej do 650 organizacji, instytucji i osób.
Projekt realizowany w partnerstwie z INPRIS - Instytutem Prawa i Społeczeństwa, któryułatwił kontakt z organizacjami pozarządowymi.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny