Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Otwórzmy przed nimi życie.

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
zachodniopomorskie
Świnoujście
2014-10-30 - 2016-04-30
275 669,31 PLN
237 548,44 PLN
niepełnosprawność, integracja
Opis projektu
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną (ONI) zazwyczaj nie są przygotowywane do samodzielnego życia i pozostają zależne od opieki rodziny lub instytucji opiekuńczych. W momencie śmierci opiekunów odsyłane są do domów opieki społecznej – w jednej chwili tracą bliskich, dom, przyjaciół, znane sobie otoczenie. Od 2006 roku opiekunowie i rodzice ONI korzystających ze wsparcia Stowarzyszenia wskazywali na potrzebę przygotowania podopiecznych do samodzielnego funkcjonowania.
Celem projektu było podniesienie niezależności (samodzielności) ONI i zmiana ich wizerunku dzięki rehabilitacji społecznej.
31 osób z niepełnosprawnością intelektualną wzięło udział w treningu samodzielności życiowej obejmującym pobyt w mieszkaniu treningowym i zajęcia rozwijające umiejętności przydatne w życiu codziennym.
Projekt rozpoczął się spotkaniami z uczestnikami, podczas których omawiano zasady wspólnego mieszkania. Przeprowadzono łącznie 338 godzin treningu samodzielności i warsztatów (gospodarowanie pieniędzmi, szycie, obsługa komputera, zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna, planowanie i przygotowanie posiłków, higiena i pielęgnacja urody). Jednocześnie grupy liczące ok. 5 osób ćwiczyły praktyczne wykorzystanie zdobytych umiejętności podczas pobytów w mieszkaniu treningowym. Towarzyszyli im asystenci, którzy udzielali koniecznego wsparcia, ale nie wyręczali w wykonywaniu obowiązków. Pobyt w mieszkaniu trwał co najmniej dobę, a w miarę upływu czasu wydłużał się, w przypadku niektórych osób nawet do 2-3 tygodni. Uczestnicy sami przygotowywali posiłki, dbali o porządek w domu i jego najbliższym otoczeniu, organizowali sobie zajęcia w czasie wolnym. Sąsiedzi i lokalni usługodawcy wyrażali pozytywne opinie na ich temat, oceniając ich jako osoby kulturalne i przestrzegające zasad współżycia społecznego. Po zakończeniu projektu 5 osób zadeklarowało chęć niezależnego życia poza rodzinnym domem, a 15 osób było zainteresowanych dłuższymi pobytami w mieszkaniu treningowym.
W projekcie wzięło udział 31 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny