Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Kraków na oku wyborców

Kontrola obywatelska Zakończony
małopolskie
Kraków
2014-08-05 - 2016-01-31
261 250,59 PLN
234 840,59 PLN
dostęp do danych publicznych, instytucje publiczne, samorząd
Opis projektu
Kraków to jedno z wielu polskich miast, gdzie nie ma praktyki rozliczania wybranych władz. Po zakończeniu kadencji obywatele często nie pamiętają na kogo i dlaczego głosowali, nie mogą więc ocenić swojego radnego. Nie weryfikuje się również obietnic kandydatów, którzy często nie mają podstawowej wiedzy nt. treści swoich obietnic. Ponadto, kandydaci nierzadko łamią prawo wyborcze a mieszkańcy z przyzwyczajenia nie reagują.
Celem projektu było zwiększenie rozliczalności władzy poprzez monitoring obietnic wyborczych i skłonienie radnych do odnoszenia się do swoich obietnic także po wyborach.
Dzięki realizacji projektu możliwe było zestawienie zebranych danych z informacjami dostarczonymi przez decydentów Delegaturze KBW oraz PKW. Dzięki temu rozpoczęto dyskusję na temat możliwości kontroli kampanii pod kątem ukrywania niektórych wydatków lub zaniżania ich wartości.
W wyniku działań zebrano i opublikowano ponad 830 obietnic kandydatów na radnych i na prezydenta miasta. Opublikowane obietnice pozwoliły na takie działania, jak ich fact-check, oraz kontrola stopnia ich realizacji. Wyniki ukazały się na stronie internetowej www.stanczyk.org.pl/przejrzystykrakow/wybory2014/, oraz na portalu demagog.org.pl. W ramach projektu przeprowadzono akcję dotyczącą sprzątania materiałów wyborczych z przestrzeni. Sfotografowano i przeanalizowano dokumentację komitetów lokalnych w Krakowie, oraz komitetów partyjnych w Państwowej Komisji Wyborczej. Dokumentację komitetów lokalnych i partyjnych dot. Krakowa zestawiono z zebranymi danymi i wysłano do KBW i PKW zastrzeżenia. Dokumentacja komitetów została opublikowana na portalu finansewyborcze.pl. Przeprowadzono i opublikowano 43 wywiady z kandydatami na radnych, oraz radnymi. Zorganizowano 4 spotkania z mieszkańcami i 2 konferencje, przygotowano 4 raporty, powstała 1 aplikacja.
Beneficjenatami Projektu byli mieszkańcy Krakowa, którym dostarczono uporządkowane informacje dotyczące obietnic ich kandydatów oraz sami kandydaci – zwrócenie uwagi na wydatki komitetów wpływa na równość szans w wyborach samorządowych.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny