Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Migam i Rozumiem

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
pomorskie
Gdynia
2014-09-01 - 2016-04-30
149 800,00 PLN
134 800,00 PLN
niepełnosprawność, prawo
Opis projektu
W województwie pomorskim mieszka około 6000 osób niesłyszących i niedosłyszących.. Brak możliwości posługiwania się mową stwarza problemy w życiu codziennym. Głusi na ogół nie rozumieją pism urzędowych i nie potrafią udzielić wymaganych informacji na swój temat. Ich izolację powiększa nieznajomość w społeczeństwie specyfiki niepełnosprawności, jaką jest głuchota. Konieczna jest pomoc nie tylko przy komunikacji, lecz także wyjaśnianie istoty spraw koniecznych do załatwienia.

Głównym celem projektu było przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób głuchoniemych poprzez wszechstronną pomoc, informację oraz uczenie zaradności i pobudzanie aktywności społecznej.

Prowadzone działania pomogły 823 osobom głuchoniemym przełamać barierę komunikacyjną i przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe, a 100 zintegrować się i wzmocnić poczucie pewności.

Działało Centrum Informacyjno-Poradnicze (codziennie 8 godzin, 2 pracowników), w którym udzielano informacji (na miejscu, telefonicznie, sms-ami, przez skype), najczęściej dotyczących uprawnień osób niepełnosprawnych, sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowań, zakresu działań innych instytucji wspierających osoby niepełnosprawne itp. Pomagano przy załatwianiu spraw urzędowych pisząc pisma, kontaktując się z instytucjami, także z udziałem asystenta towarzyszącego w urzędach czy przychodniach lekarskich (865 osób, 1319 spraw, w tym 102 sprawy 42 osób z pomocą asystenta). Prowadzono grupy wsparcia (168 spotkań łącznie dla ok. 100 osób), w ramach których funkcjonowały koła zainteresowań: kinomanów, świetlicowe (gry i zajęcia), informatyczne, robótek ręcznych, czytelnicze, brydżowe, taneczne, plastyczne i modelarskie, odbywały się prelekcje z dyskusjami na tematy nurtujące środowisko, zajęcia integracyjne, wymiana doświadczeń.

Z działań skorzystało ok. 900 osób z dysfunkcją słuchu i ich bliskich z województwa pomorskiego.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny