Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Sport powszechny otwarty dla kobiet - pozwól im działać

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-01 - 2016-04-30
293 189,72 PLN
260 529,59 PLN
kobiety
Opis projektu
Problem dyskryminacji kobiet w polskim sporcie jest powszechnie znaną, ale niepodejmowaną w wystarczającym stopniu kwestią. Przejawia się on nie tylko na poziomie reprezentacji kobiet we władzach organizacji sportowych, lecz również w mniejszej aktywności sportowej samych kobiet. W 17-osobowym prezydium PKOL zasiadają zaledwie dwie kobiety, w 60-osobowym zarządzie reprezentującym polskie związki i organizacje sportowe oraz olimpijczyków – cztery a we władzach PZPN, mimo iż należą doń również drużyny kobiece, nie ma ani jednej kobiety. Analogiczny problem dotyczy pozarządowych organizacji sportowych działających na rzecz „sportu dla wszystkich” tzw. grassroots sport.

Zamierzeniem projektu było wypracowanie i wdrożenie mechanizmów przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć w organizacjach sportowych, co przełoży się na większą aktywność fizyczną kobiet.

W wyniku podjętych działań 10 organizacji sportowych opracowało wrażliwie na płeć strategie rozwoju.

W ramach projektu zrealizowano badanie porównawcze na temat formalnych i nieformalnych praktyk dyskryminacyjnych w polskich i islandzkich organizacjach sportu powszechnego. Badanie pozwoliło na zidentyfikowanie barier utrudniających włączanie kobiet w funkcjonowanie organizacji oraz dobrych praktyk islandzkich. Na tej podstawie opracowano i upowszechniono rekomendacje dla polskich organizacji sportu powszechnego. Następnie zorganizowano pięciodniowe szkolenie dla 30 przedstawicielek i przedstawicieli organizacji sportowych w ramach którego przekazywano wiedzę z zakresu, między innymi, polityki równości płci. Kolejnym krokiem było wypracowanie zawierających komponent równościowy strategii rozwoju dla 10 pozarządowych organizacji sportowych. Strategie powstawały pod okiem wykwalifikowanych mentorów. Przygotowano także kurs internetowy, który będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych także po zakończeniu projektu.

Rolą organizacji partnerskiej było przeprowadzenie części islandzkiej badania oraz podzielenie się dobrymi praktykami z zakresu włączania kobiet do sportu.

Beneficjentami projektu było 10 organizacji, które skorzystały ze wsparcia eksperckiego i 30 osób, które wzięły udział w szkoleniu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny