Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Szkoła równego traktowania

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-08-10 - 2015-11-30
332 141,47 PLN
295 431,47 PLN
integracja, system oświaty, wielokulturowość
Opis projektu
W 2007 roku do polskich szkół uczęszczało ok. 4 tys. dzieci cudzoziemskich i należy się spodziewać, że ta liczba będzie rosła. Szkoły nie zawsze posiadają odpowiednie przygotowanie w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz w zakresie prowadzenia zajęć w zróżnicowanych społecznie klasach. Niezależnie od braku rozwiązań systemowych, szereg problemów ma źródło w niedostatecznych kompetencjach kadry nauczycielskiej.
Projekt zmierzał do wzmocnienia kompetencji nauczycielek i nauczycieli wszystkich poziomów nauczania w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i reagowania na przypadki nierównego traktowania oraz przemocy w szkole.
W wyniku zrealizowanych działań w sześćdziesięciu placówkach oświatowych z całej Polski zainicjowano działania antydyskryminacyjne.
W ramach projektu zorganizowano dwa weekendowe zjazdy szkoleniowe dla kadry nauczycielskiej z całej Polski, które obejmowały wzmacnianie następujących kompetencji: identyfikowanie zdarzeń o charakterze dyskryminacyjnym, reagowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji, zarządzanie sytuacjami konfliktowymi oraz projektowanie działań równościowych w placówkach oświatowych. Po przeszkoleniu osoby uczestniczące przy wsparciu trenerów zaplanowały, a następnie zrealizowały inicjatywy antydyskryminacyjne w swoich szkołach i środowiskach lokalnych. Szkolne projekty dotyczyły najróżniejszych obszarów i wykorzystywały rozmaite narzędzia i sposoby aktywizacji. W Gdyni odbył się Tydzień Równości pod patronatem prezydenta miasta, w Jaśle zorganizowano żywą bibliotekę, w Rumii - Marsz Tolerancji. Wiele szkół ułożyło i zatwierdziło Szkolne Kodeksy Równego Traktowania. Szkoły uczestniczące w projekcie podczas konferencji podsumowującej w sejmie RP otrzymały odznakę Szkoły Równego Traktowania. Najbardziej aktywni nauczyciele i uczniowie, w czasie wakacji wzięli udział w Letniej Akademii Antydyskryminacyjnej.
Efektem końcowym jest broszura skierowana do osób zamierzających podjąć tematykę antydyskryminacyjną w szkołach, w której osoby uczestniczące w projekcie dzielą się swoim doświadczeniem i dostarczają cennych wskazówek odnośnie inicjowania działań antydyskryminacyjnych w lokalnych społecznościach i placówkach oświatowych.
Beneficjentami projektu było 60 nauczycielek i nauczycieli oraz 37 uczniów i uczennic, którzy skorzystali z działań edukacyjnych.
Organizacja partnerska pełniła rolę doradczą w projekcie wykorzystując swoją wieloletnią ekspertyzę w zakresie zwalczania uprzedzeń i przestępstw z nienawiści.