Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

MultiTolerancja

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-01 - 2016-04-30
377 104,35 PLN
338 104,46 PLN
służby mundurowe, uchodźcy i migranci, wielokulturowość, integracja
Opis projektu
W maju 2014 roku weszła w życie nowa Ustawa o cudzoziemcach, która ułatwia im osiedlenie się w Polsce. Policjantom często brakuje przygotowania kulturowego potrzebnego w kontakcie z cudzoziemcami. Zdarzają się sytuacje, gdy policjanci posługują się stereotypami i niechętnie kwalifikują czyny wymierzone przeciwko cudzoziemcom jako "przestępstwa z nienawiści". Z badań "Diagnoza postaw mieszkańców Białegostoku w zakresie tolerancji" wynika, iż policja powinna odgrywać kluczową rolę w eliminacji zachowań rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych.
Projekt miał na celu zwiększenie wiedzy policjantów na temat kultury i religii cudzoziemców zamieszkujących Polskę oraz zmianę ich postaw na mniej dyskryminujące.
Działania projektowe przyczyniły się do poszerzenia wiedzy funkcjonariuszy służb mundurowych i urzędników państwowych. Udało się wpłynąć na zmianę stereotypowego myślenia u około 2500 funkcjonariuszy.
Zrealizowano 14 spotkań (126 godzin) typu "Żywa Biblioteka", 42 szkolenia wyjazdowe na temat wielokulturowości "MultiTrening" (420 godzin)i 6 spotkań "Szalom Polsko!" (38 godzin). Podczas "Przystanku Woodstok" zorganizowano 3-dniowe warsztaty na temat wielokulturowości w policyjnym "Namiocie Tolerancji". Opracowano i rozesłano 20 numerów newslettera "MultiNews".
W warsztatach "Szalom Polsko" wzięło udział 295, a w warsztatach "Multitrening" 1605 funkcjonariuszy. W "Żywych Bibliotekach" uczestniczyły 672 osoby. "Namiot Tolerancji" zgromadził około 600 uczestników. Newsletter dotarł do 2000 osób, w tym do przedstawicieli około 250 organów administracji oraz mediów.
Projekt realizowany był w partnerstwie z Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Kruszynianach, która odpowiadała za przygotowanie części zajęć związanych z islamem. Drugim partnerem był Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, odpowiedzialny za dystrybucję newslettera, oddelegowanie funkcjonariuszy na szkolenia oraz udostępnienie sal wykładowych i sprzętu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny