Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Edukacja przeciw mowie nienawiści w Internecie

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2015-02-02 - 2016-04-30
388 869,97 PLN
349 590,16 PLN
mowa nienawiści, system oświaty, wielokulturowość
Opis projektu
Z badań poprzedzających uruchomienie przez Radę Europy kampanii „Bez nienawiści” wynika, że aż ponad 40% młodych ludzi doświadczyło mowy nienawiści osobiście, a 70% z nich zadeklarowało, że czują się bezsilni w takich sytuacjach. Tylko 22% badanych brało udział w szkoleniu lub warsztacie na temat przeciwdziałania dyskryminacji czy zjawisku rasizmu. Te dane wskazują na wyraźną potrzebę wspierania osób pracujących z młodymi ludźmi w zakresie radzenia sobie ze zjawiskiem mowy nienawiści.

Zamierzeniem projektu było zintegrowanie istniejących już w Polsce inicjatyw na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści, wzmocnienie ich poprzez dostarczenie odpowiednich narzędzi edukacyjnych oraz zwiększenie kompetencji osób pracujących z młodzieżą w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści i przemocy.

W wyniku podjętych działań upowszechniono wiedzę na temat przeciwdziałania mowie nienawiści wśród osób pracujących z młodzieżą oraz wśród ogółu społeczeństwa.

W ramach projektu prowadzono kampanię społeczną dotyczącą identyfikowania mowy nienawiści i dyskryminacji oraz przeciwdziałania im, dzięki czemu tematyka kampanii utrwaliła się na stałe w dyskursie publicznym. Do koalicji kampanii dołączyło kolejnych kilkadziesiąt instytucji i organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem mowie nienawiści, zarówno społecznych, jak i publicznych czy samorządowych.
Przeszkolono prawie 300 nauczycieli i przeprowadzono działania edukacji publicznej i młodzieżowej dla ok. 2500 osób. Działania dotyczyły różnorodnych grup wiekowych, kulturowych (m.in. mniejszości narodowe, etniczne, religijne, cudzoziemcy), społecznych (LGBTQ, osób bezrobotnych, ubogich), w różnych miejscach Polski. Doświadczenie projektu zostało podsumowane w publikacji oraz upowszechnione na wydarzeniu otwartym, w którym wzięło udział ok. 80 osób.

Współpraca z partnerem z Norwegii umożliwiła wymianę doświadczeń związanych ze szkoleniem kadry nauczycielskiej. Partner konsultował także materiały merytoryczne, związane z projektem np. program warsztatów.

Bezpośrednimi beneficjentami projektu było 300 nauczycieli i nauczycielek i 200 młodych osób, które skorzystały ze szkoleń oraz 80 osób, które uczestniczyły w seminarium podsumowującym.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny