Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Rozwój Żywych Bibliotek w Polsce - przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie.

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
dolnośląskie
Wrocław
2015-04-01 - 2016-03-31
269 259,35 PLN
241 150,35 PLN
wielokulturowość
Opis projektu
Polskie społeczeństwo na tle innych krajów Europy charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem uprzedzeń (badania Zicka, Kuppera, Hovermanna, 2011). Od 2007 roku w Polsce realizowane są tzw. Żywe Biblioteki − wydarzenia, w których "Żywymi Książkami" są przedstawiciele mniejszości. Ta metoda jest zalecana przez Radę Europy jako sposób przeciwdziałania dyskryminacji. W Polsce odbyło się dotychczas ponad 80 Żywych Bibliotek, zorganizowanych przez ponad 50 podmiotów. W 2014 roku stowarzyszenia Diversja oraz Lambda Warszawa przeprowadziły badanie ankietowe dotyczące doświadczeń i potrzeb 21 organizatorów Żywych Bibliotek. Okazuje się, że są oni różnie przygotowani do przeprowadzenia tych wydarzeń, często nie rozumiejąc ograniczeń i możliwości związanych z wykorzystaniem tej metody.

Celem projektu było przygotowanie przedstawicieli instytucji i organizacji spoza dużych miast do organizowania Żywej Biblioteki oraz udostępnienie zasobów ułatwiających przeprowadzenie tego typu wydarzeń.

Dzięki projektowi 73 osoby nauczyły się, jak profesjonalnie organizować Żywą Bibliotekę. Na specjalnej stronie internetowej udostępniono materiały związane z tą metodą.

Organizatorzy Żywych Bibliotek wzięli udział w trzydniowych szkoleniach i pięciogodzinnym mentoringu. Zorganizowano 42 nowe Żywe Biblioteki. Przygotowano nowoczesną stronę internetową www.zywabibliotekapolska.pl, która udostępnia materiały i narzędzia wspierające organizację Żywych Bibliotek (podręcznik, katalogi i oprogramowanie do obsługi wydarzenia). Przeprowadzono Forum Żywych Bibliotek z udziałem gości zagranicznych.

Z projektu skorzystały 73 osoby realizujące Żywe Biblioteki i ok. 3000 użytkowników. Stronę internetową zawierającą materiały szkoleniowe odwiedziło kilka tysięcy osób.

Partnerem projektu było Stowarzyszenie Lambda Warszawa, które wspomagało organizację szkoleń trenerskich i mentoring.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny