Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Mowa o większości świata

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2015-02-02 - 2016-04-30
197 300,00 PLN
175 300,00 PLN
wielokulturowość
Opis projektu
Polska powoli staje się krajem bardziej różnorodnym narodowościowo i etnicznie, lecz wciąż cudzoziemcy stanowią niecały 1% społeczeństwa. Wiedza Polaków o ludziach zamieszkujących kraje odległe geograficznie jest niewielka, co często skutkuje stereotypami i postawami dyskryminującymi. Z raportu "Rasizm w Polsce" wydanego w 2010 r przez HFPC wynika, że w przestrzeni publicznej brakuje osób odmiennych kulturowo, a nieliczni cudzoziemcy odczuwają atmosferę panującą wokół siebie jako mało przyjazną.
Projekt miał na celu przygotowanie nauczycieli, dziennikarzy, pracowników NGOs oraz aktywistów do walki z wrogimi postawami motywowanymi ksenofobią. Drugim celem było monitorowanie mediów pod kątem używania dyskryminującego języka wobec krajów globalnego Południa i osób w nich mieszkających.
Zapewniono wsparcie 4 grupom (nauczycielom, mediom, NGOsom i aktywistom) kształtującym wizerunek krajów globalnego Południa oraz ich mieszkańców, by mogły one świadomie przeciwdziałać stereotypom i zapobiegać uprzedzeniom.
Zorganizowano 23 szkolenia (w większości dwumodułowe), podczas których przeszkolono łącznie 364 osoby. Prowadzono także monitoring mediów pod kątem antydyskryminacyjnym i wysyłano interwencje do mediów. Wydano 2000 egzemplarzy poradnika "Jak mówić o większości świata?" i 1500 magazynu "Mowa o większości świata", zawierającego częściowe podsumowanie monitoringu. Przygotowano 5 animacji mających na celu przełamywanie stereotypów i pobudzanie do refleksji oraz stworzono 3 murale w Żywcu, Jeleniej Górze i Poznaniu wykonane przez uczestników warsztatów dla aktywistów.
Z projektu skorzystały 354 osoby z 4 kluczowych grup (nauczyciele, media, NGOs, aktywiści) oraz 3500 osób - odbiorców publikacji.
Partnerem w projekcie była Fundacja KLAMRA odpowiedzialna za realizację murali.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny