Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Wyjście smoga

Partycypacja publiczna Zakończony
śląskie
Rybnik
2015-04-30 - 2016-04-29
199 014,96 PLN
178 741,90 PLN
ochrona środowiska/zrównoważony rozwój
Opis projektu
Rybnik jest regularnie w czołówce polskich i europejskich miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Bez zaangażowania mieszkańców problemu nie da się rozwiązać, gdyż jego rozwiązania są kosztowne, wymagające inwestycji na poziomie zarówno władz, jak i mieszkańców.
Celem projektu było zwrócenie uwagi mieszkańców na skalę zagrożeń związanych ze smogiem oraz nakłonienie władz lokalnych do podjęcia rzeczywistych działań, adekwatnych do skali problemu.
W wyniku działań projektowych, Rada Miasta przyjęła modelowy program dofinansowania mieszkańcom zmiany źródła ciepła lub termomodernizację. Udało się dotrzeć z informacją o zanieczyszczeniu powietrza do większości mieszkańców Rybnika. Straż miejska zaczęła podawać informacje o liczbie kontroli, mandatach, pobranych próbkach, sprawach kierowanych do sądu.
W ramach projektu przeprowadzono diagnozę świadomości rybniczan odnośnie problemu smogu. Zaangażowano 6 strażników czystego powietrza, którzy zrobili ponad 1000 zdjęć dymiącym kominom. Przeprowadzono kampanię społeczną (billboardy, audycje radiowe, kampania internetowa), broszury informacyjne trafiły do większości mieszkańców domów jednorodzinnych. Zorganizowano 6 spotkań dla mieszkańców, seminarium podsumowujące oraz 21 lekcji w szkołach. W sumie w tych wydarzeniach wzięło udział ponad 1000 osób. Powstała strona projektu. W przestrzeni publicznej miasta zainstalowano tablicę świetlną informującą o stanie powietrza.
Odbiorcami projektu byli mieszkańcy Rybnika oraz władze miasta, urzędnicy miasta, radni i straż miejska.
Partner projektu, Krakowski Alarm Smogowy, wspierał wiedzą i autorytetem. Przedstawiciele KAS spotykali się z władzami miasta, przeprowadzili szkolenie dla radnych, konsultowali projekt programu dofinansowania mieszkańcom wymiany kotłów. Dostarczyli szerokiej wiedzy eksperckiej na temat planowanych zmian w prawie, źródeł finansowania walki z niską emisją, szans powodzenia konkretnych rozwiązań, kwestii technicznych dotyczących poszczególnych źródeł ciepła itd.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny