Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Scena dla twardziela

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2015-03-01 - 2016-03-31
69 705,68 PLN
62 705,68 PLN
kobiety
Opis projektu
Kultura popularna kreuje wzorzec męskości, w którym przemoc nie jest zjawiskiem negatywnym, ale jego akceptowaną częścią. Z badania podręczników szkolnych przeprowadzonego w 2005 roku wynika, że w materiałach edukacyjnych zaznacza się bardzo silny podział ról płciowych. Raport „Wielka nieobecna” (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, 2011) wskazuje, że w analizowanych podręcznikach do przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie znaleziono aż 99 przykładów stereotypowych opisów kobiet i mężczyzn. W Polsce jest wiele inicjatyw skierowanych do kobiet, ale brakuje takich, które dotyczyłyby ról męskich oraz ich wpływu na przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy wobec kobiet.
Celem projektu było zaangażowanie mężczyzn w walkę z dyskryminacją i przemocą poprzez działania edukacyjne i teatralne. Miały one na celu dekonstrukcję kulturowych stereotypów płci.
Projekt umożliwił 358 osobom uświadomienie sobie wpływu stereotypów dotyczących płci na zachowania dyskryminujące i przemocowe. 12 osób zaangażowało się w działania na rzecz aktywizacji mężczyzn do zwalczania dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć. Dzięki projektowi wypromowano metodę Teatru Forum jako narzędzia debaty i aktywizacji w przeciwdziałaniu przemocy.

Powstał scenariusz spektaklu „Scena dla twardziela”, scenariusz warsztatów dla mężczyzn i publikacja podsumowująca projekt. W Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Bielsko-Białej odbyło się sześć spektakli Teatru Forum, w których wzięło udział 235 osób, oraz cztery projekcje filmu „Maska twardziela” dla 71 osób. 40 osób uczestniczyło w warsztatach dotyczących aktywizacji mężczyzn do przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć. 12 osób wzmocniono podczas spotkania dla aktywistów i aktywistek działających na rzecz aktywizacji mężczyzn.

Odbiorcami projektu były osoby działające na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy, aktywiści i aktywistki społeczne, studenci studiów humanistycznych, osoby zainteresowane Teatrem Forum i pedagodzy. W sumie z projektu skorzystało ponad 350 osób.

Partnerem była Fundacja Autonomia, która pomagała przy organizacji szkoleń, spektakli i pokazów oraz wsparła merytorycznie projekt udostępniając materiały edukacyjne i film "Maska twardziela".