Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Zamieszkaj u siebie

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
pomorskie
Gdańsk
2015-04-01 - 2016-04-30
250 923,23 PLN
225 000,00 PLN
piecza zastępcza/adopcja
Opis projektu
W Polsce wychowankowie opuszczający placówki opiekuńczo-wychowawcze borykają się z problemem braku stabilnego miejsca zamieszkania. Bez stałego zatrudnienia i w konsekwencji środków finansowych, nie mają możliwości wynajmu mieszkania i zmuszeni są do powrotu do rodziny biologicznej znajdującej się w kryzysie, z której przed laty nakazem sądu zostali odebrani. Powrót i życie w środowisku dysfunkcyjnym, pomimo pracy wychowawczej wykonanej w placówce wychowawczej, sprzyja powielaniu zachowań destruktywnych i powoduje długotrwałą zależność od systemów pomocowych.
Celem projektu było usprawnienie systemu wsparcia w zakresie mieszkalnictwa skierowanego do wychowanków systemu pieczy zastępczej w Gdańsku poprzez wypracowanie oraz pilotażowe wdrożenie programu polityki mieszkaniowej dla wychowanków jako modelowego programu, który przy wsparciu Samorządu Miasta Gdańska wdrażany będzie także po zakończeniu działań.
Dzięki realizacji projektu zaadaptowano i wyposażono dwa lokale na cele mieszkalne, przy zaangażowaniu dwóch wychowanek, które zdobyły praktyczne umiejętności przygotowania do zamieszkania i utrzymania mieszkania.
Zrekrutowano dwie uczestniczki pilotażowego programu i zatrudniono dwóch mentorów, którzy wspierali wychowanki w rozwijaniu kompetencji związanych z samodzielnym życiem. Powołano zespół ds. Gdańskiego Modelu Mieszkalnictwa Wspieranego i wypracowano dwie regulacje dotyczące programu mieszkalnictwa wspomaganego. Gmina Miasto Gdańsk przekazała Fundacji dwa lokale na potrzeby pilotażowego utworzenia i poprowadzenia mieszkań wspomaganych dla wychowanków pieczy zastępczej. Lokale zostały wyremontowane przy zaangażowaniu mentorów i wychowanek. Pozyskano partnera biznesowego do współpracy przy adaptacji i wyposażeniu dwóch mieszkań. Opracowano informator dla wychowanków placówek oraz kadry pedagogicznej. Przeprowadzono warsztaty z fundraisingu dla kadry pedagogicznej Domów dla Dzieci.
Z projektu skorzystały dwie wychowanki systemu pieczy zastępczej i 20 osób z kadry pedagogicznej Fundacji.
Włączenie w realizację projektu partnera - Samorządu Miasta Gdańska pozwoliło na wypracowanie rozwiązań w obszarze mieszkalnictwa wspomaganego, które zostały prawnie usankcjonowane, a ich wdrażanie będzie kontynuowane również po zakończeniu działań.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny