Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Bezpiecznik

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2015-03-01 - 2016-04-30
385 893,55 PLN
347 287,05 PLN
zdrowie/ochrona zdrowia, streetworking
Opis projektu
Według szacunków w Polsce płatne usługi seksualne świadczy od 18 do 20 tys. osób (Human Rights Report: Poland, 2009). Zmiany w obyczajowości i rozwój nowych technologii spowodowały wzrost dostępności i zmianę form świadczenia usług seksualnych. Niezmienne są natomiast ryzyka, na które narażają się seksworkerzy/ki (m.in. zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową, przemoc, niska samoocena, problemy seksualne i emocjonalne w kontakcie ze stałym partnerem, niechciana ciąża).
Celem projektu było podniesienie bezpieczeństwa seksworkerów/ek poprzez stworzenie zintegrowanego systemu wsparcia dla osób świadczących usługi seksualne w Warszawie.
Dzięki realizacji projektu 748 osób uzyskało porady w zakresie bezpieczeństwa kontaktów seksualnych i seksworkingu.
Stworzono bezpieczne miejsce (drop-in centre), w którym osoby świadczące usługi seksualne mogą uzyskać wsparcie i skorzystać ze specjalistycznego poradnictwa w zakresie prawa, chorób przenoszonych drogą płciową, problematyki uzależnień i spraw socjalnych. Pomoc świadczona była jednocześnie poprzez streetworking na ulicy, partyworking w agencjach towarzyskich i seks-klubach dla MSM (mężczyzn mających seks z mężczyznami) oraz networking na portalach i chatach randkowych. Wyszkolono zespół 15 streetworkerów i partyworkerów, kompleksowo przygotowanych do pracy w terenie. Nawiązano trwałe kontakty z osobami pracującymi na ulicy, w agencjach i klubach. Podjęto współpracę z 10 agencjami towarzyskimi zatrudniającymi seksworkerki (wsparcie uzyskało ponad 100 kobiet) oraz 7 klubami i seks klubami dla MSM (ok. 430 osób). 27 osób uzyskało pomoc terapeutyczną. Powstał stały zespół wyszkolonych peeredukatorów - sojuszników środowiskowych, którzy pomagają w działaniach edukacyjnych wśród kobiet i mężczyzn świadczących usługi seksualne w Warszawie (4 osoby).
Łącznie z różnorodnych działań skorzystało 748 osób, w tym ponad 500 osób świadczących usługi seksualne.
Rolą Fundacji Studio Psychologii Zdrowia było wsparcie terapeutyczne seksworkerów/ek. Wkład Prostitutes interest organization in Norway (PION) do projektu polegał na przeszkoleniu street- i partyworkerów.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny
WYDARZENIA PROJEKTU

Zaufanie wymaga czasu

Szacuje się, że w Polsce szeroko rozumiane płatne usługi seksualne świadczy od 18 do 20 tysięcy osób. Niektóre źródła podają, że liczba ta wynosi nawet 150-160 tysięcy osób, a liczba agencji towarzyskich to około 15 tysięcy. Popyt rodzi podaż.

 – Stygmatyzacja dotyka jednak przede wszystkim tzw. seksworkerów, czyli osoby świadczące płatne usługi seksualne, rzadziej ich klientów. Są pozostawieni sami sobie, trudno im zgłosić się po pomoc – wyjaśnia Robert Łukasik, prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. (więcej…)