Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

PrzedSzkole Architektury

Dzieci i młodzież Zakończony
kujawsko-pomorskie
Toruń
2015-02-09 - 2015-10-31
58 899,00 PLN
51 919,00 PLN
mowa nienawiści
Opis projektu
W polskich szkołach brakuje zajęć na temat zagospodarowania przestrzeni. Młodzież rzadko ma możliwość wpływu na wygląd przestrzeni publicznej, także tej, która jest jej dedykowana, w której się uczy – nie jest zapraszana do jej urządzania, ani kształcona w taki sposób, by chciała i potrafiła ją zmieniać.
Długofalowym celem projektu było zwiększenie wpływu młodzieży na modernizację przestrzeni w szkole i jej otoczeniu dzięki poznaniu zasad planowania przestrzeni i architektury krajobrazu, uwzględniających potrzeby użytkowników.
W oparciu o poznane zasady planowania i zagospodarowywania przestrzeni i architektury krajobrazu 58 młodych uczestników samodzielnie przygotowało plany i makiety do zbudowania zewnętrznej sali lekcyjnej i zagospodarowania terenu zielonego wokół szkoły. Z zagospodarowanego terenu korzystają, oprócz uczniów, również mieszkańcy osiedla Mokre.
W ramach projektu przeprowadzono 78 godzin warsztatów projektowania przestrzeni. Przygotowano materiały edukacyjne zawierające projekt urbanistyczno-wykonawczy i katalog ze scenariuszami zajęć. Zorganizowano imprezę podsumowującą „Kanapki na wynos” dla 200 użytkowników zmodernizowanej przestrzeni wokół szkoły. Powstał 10-minutowy reportaż.
Z projektu skorzystała młodzież w wieku 16 - 19 lat z toruńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańcy osiedla Mokre.
Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, partner projektu, pomógł w opracowaniu materiałów i prowadzeniu warsztatów. Drugi partner projektu - szkoła, VII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, udostępniło teren dla rewitalizacyjnej działalności młodzieży.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny