Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Starsi kontrolują - monitoring miejskiej oferty sportu dla seniorów

Kontrola obywatelska Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-01 - 2015-11-30
99 800,00 PLN
89 800,00 PLN
seniorzy, samorząd
Opis projektu
Osoby 50+ potrzebują zorganizowanej oferty rekreacyjnej pod okiem wykwalifikowanego instruktora (wyniki badań własnych 2012r.). Jak pokazują wyniki Obywatelskiego Monitoringu Sportu 50+ w Polsce oferta ta jest ograniczona lub nie istnieje. Wśród organizacji seniorskich i proseniorskich brakuje takich, które prowadziłyby działania kontrolne, co utrudnia przeprowadzenie zmian.
Celem projektu było zachęcenie osób 50+ do monitoringu publicznej oferty sportu dla seniorów, a administracji do budowania takiej oferty sportowej.
Organizacja stworzyła zespół 20 watchdogów-seniorów, którzy przeprowadzili monitoring sportu 50+ w swoich gminach. Samorządowcy i działacze lokalni z każdej z gmin otrzymali raport obrazujący ofertę dla seniorów w swojej miejscowości wraz z rekomendacjami i rozpoczęli pracę na rzecz zmian. Środowisko organizacji seniorskich dowiedziało się o nowym zakresie działań i poznało metodologię kontroli obywatelskiej. Z kolei mieszkańcy mogli włączyć się w dialog z lokalnymi władzami i organizacjami i wspólnie stworzyć diagnozę sytuacji i wyrazić swoje potrzeby.
Na terenie 4 gmin Polski zrealizowano społeczny monitoring publicznej oferty zajęć rekreacyjnych dla seniorów. Metodą pracy nawiązano do przetestowanego monitoringu sportu zrealizowanego przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska. Aby zdiagnozować czy oferta jest rzeczywiście skierowana do grupy osób starszych i odpowiada na ich potrzeby, sprawdzono jej dostępność, zakres i jakość. Posłużono się analizą dokumentów, badaniem opinii publicznej (389 osób), zorganizowano w każdej miejscowości warsztaty diagnostyczne z udziałem mieszkańców, organizacji pozarządowych i przedstawicieli urzędów gmin. Podczas spotkań podsumowujących przedstawiciele środowisk lokalnych wypracowali plan wdrożenia rekomendacji.
Beneficjentami projektu byli mieszkańcy powyżej 50 r.ż. gmin z 4 gmin w Polsce: trzech miejskich (Kozienice, Opole, Rzeszów) i jednej wiejskiej (Kiszkowo) oraz organizacje pozarządowe z miast objętych projektem.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny