Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Lokalne Międzysektorowe Polityki na rzecz Integracji Imigrantów

Partycypacja publiczna Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-08-15 - 2016-03-15
388 185,17 PLN
349 145,17 PLN
polityki lokalne, uchodźcy i migranci
Opis projektu
Cudzoziemcy to grupa, która jest pomijana zarówno na poziomie legislacyjnym, jak na etapie tworzenia lokalnych strategii i rozwiązań dla mieszkańców. W rankingu MIPEX, który mierzy otwartość polityk migracyjnych Polska znalazła się na 32. miejscu wśród 38 krajów.
Projekt miał na celu włączanie migrantów i tematyki migracyjnej w główny nurt debaty publicznej, inicjowanie procesu tworzenia spójnych lokalnych polityk dotyczących cudzoziemców, m.in. poprzez tworzenie narzędzi komunikacji i współpracy środowiska eksperckiego oraz zwiększenie zaangażowania i wykorzystania wiedzy samych migrantów.
Zorganizowano 2 Międzysektorowe Fora Robocze ds. Lokalnych Polityk Migracyjnych, w których udział wzięło ponad 200 osób z 10 miast: przedstawiciele 52 organizacji pozarządowych i 25 instytucji (migranci stanowili ok. 20-30% uczestników), w ramach 13 różnych tematycznie grup roboczych. Wydano raport podsumowujący, a prace 2 grup są i są kontynuowane (koalicja przeciw przemocy wobec kobiet i szkolenia dla urzędników).
W ramach akcji Miasta Otwarte przygotowano raport opisujący przykłady dobrych praktyk dot. integracji cudzoziemców i działań antydyskryminacyjnych w ponad 10 miastach Polski, ,a w konkursie wyróżniono 11 dobrych praktyk z 4 miast. Na podstawie 402 ankiet z 6 krajów przygotowano raport . nt. jakości obsługi konsulatów.
Rozwinięto dwa serwisy, które będą nadal działały: Info-migrator.pl - platformę informacyjną dla migrantów działającą w 8 miastach, w 5 językach wraz z serwisem służącym komunikacji i współpracy różnych podmiotów i środowisk zajmujących się migrantami. oraz pierwsze internetowe radio migranckie (imiradio.pl), którego redakcja liczy 25 osób, a 22 audycje prowadzone są w 10 językach.
Beneficjentami projektu byli cudzoziemcy mieszkający w Polsce, działające na ich rzecz organizacje pozarządowe, przedstawiciele administracji samorządowej i centralnej.
Partnerzy projektu prezentowali swoje doświadczenia na Forum (Icelandic Human Rights Centre), udzielali wsparcia merytorycznego (Stowarzyszenie Homo Faber), konsultowali program Forum uwzględniając perspektywę samorządu (Urząd m.st. Warszawy).
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny