Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Zaloguj się do działania

Dzieci i młodzież Zakończony
podkarpackie
Lutcza
2015-04-01 - 2016-04-30
322 721,91 PLN
290 239,46 PLN
działania edukacyjne
Opis projektu
W gminie Strzyżów na Podkarpaciu w momencie rozpoczynania projektu brakowało pozaszkolnych programów, które byłyby adresowane do młodzieży i miały na celu rozwój jej aktywności w społeczności lokalnej (w latach 2007-2012 w powiecie strzyżowskim zrealizowano tylko jeden taki projekt, tylko 2 spośród 24 organizacji pozarządowych zajmowały się aktywnie młodzieżą). Jednocześnie działania podejmowane przez Fundację wskazują na duże zainteresowanie młodych ludzi zaangażowaniem społecznym, o czym świadczy m.in. liczba współpracujących wolontariuszy. Według badań własnych przeprowadzonych przez organizację w powiecie strzyżowskim 53 proc. młodzieży zgłasza gotowość działania na rzecz swojej społeczności, ale jednocześnie 70 proc. nie wie, co mogłoby zrobić.
Celem projektu był rozwój zaangażowania młodzieży w działania społeczne prowadzone w gminie Strzyżów oraz zwiększenie udziału młodych ludzi w podejmowaniu decyzji dotyczących ich społeczności. Dzięki projektowi powstało siedem grup młodzieży, które podjęły współpracę z dorosłymi (m.in. w ramach samorządów szkolnych i Młodzieżowej Rady Miejskiej) i realizują działania społeczne w swoich miejscowościach.
31 gimnazjalistek i 15 gimnazjalistów z 7 szkół wzięło udział w cyklu szkoleń dotyczących realizacji projektów społecznych oraz w treningu obywatelskim. Młodzi stworzyli filmy edukacyjno-promocyjne, które zaprezentowali w swoich szkołach oraz zrealizowali siedem projektów włączających społeczności szkolne i lokalne. Zorganizowane zostały debaty, konferencja i spotkania mające na celu rozwój polityki młodzieżowej na terenie gminy i powiatu. 28 osób dorosłych ukończyło cykl szkoleń z narzędzi pracy z młodzieżą. Powstała publikacja dotycząca aktywnych metod pracy z młodzieżą. Wypracowane też zostały rekomendacje obywatelskie „Aktywna młodzież w sprzyjającym środowisku”.
Partner projektu ILDI (consulting company) z Islandii współpracował przy opracowywaniu narzędzi i programów szkoleń dotyczących angażowania młodzieży w działania na rzecz lokalnej społeczności.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny