Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

"Stereotypy czy dowody " - monitorowanie spraw o przemoc wobec kobiet

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2015-02-16 - 2016-04-30
277 770,00 PLN
249 579,00 PLN
Opis projektu
Dokonana przez Centrum Praw Kobiet analiza uzasadnień wyroków w sprawach o zabójstwa popełnione w związku z przemocą w rodzinie wykazuje, że standardy zachowania, będące podstawą wymiaru kary, są odmienne dla kobiet i mężczyzn. Uwagi oparte na dyskryminujących przekonaniach wobec kobiet nierzadko pojawiają się na sali rozpraw i w uzasadnieniach wyroków. Stereotypy i uprzedzenia związane z rolą społeczną kobiet i mężczyzn widoczne są w tym, jak uczestnicy postępowania zwracają się do pokrzywdzonych. Wielu sędziów kieruje się nimi i orzeka rażąco niskie wyroki na sprawców przemocy.
Celem projektu było nagłośnienie problemu używania stereotypów płciowych w sprawach o przemoc wobec kobiet pod kątem stereotypów dotyczących ról płciowych poprzez zmonitorowanie rozpraw w sądach karnych i rodzinnych. Zaplanowano również udzielenie wsparcia pokrzywdzonym kobietom.
W wyniku projektu podniosła się świadomość na temat stereotypów płciowych oraz ich wpływu na praktykę stosowania prawa, a także udzielono pomocy kobietom doznającym przemocy.
Przeszkolono 85 wolontariuszek, które zmonitorowały 124 sprawy karne i rodzinne. Udzielono prawnej i psychologicznej pomocy bezpośredniej 475 kobietom i 213 pomocy pośredniej (mailowo lub telefonicznie). Dwie kobiety oraz syna zamordowanej klientki reprezentowano w sądzie. Na podstawie monitoringu rozpraw sądowych, wywiadów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi kobietami oraz wybranych orzeczeń sądowych powstał raport „Temida pod Lupą” wydrukowany w 1500 egzemplarzach. Raport oraz wybrane rekomendacje zostały zaprezentowane podczas konferencji podsumowującej projekt.
Udzielono wsparcia 688 kobietom. Przeszkolono 85 osób do monitorowania spraw sądowych i udzielania pomocy pokrzywdzonym. W konferencji wzięło udział 100 osób.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny