Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Młodzieżowi e-inspiratorzy.

Dzieci i młodzież Zakończony
małopolskie
Nowy Sącz
Stowarzyszenie Gimnazjalnych Samorządów Uczniowskich "Akademia Samorządności", Nowy Sącz
2015-04-01 - 2016-04-30
68 093,30 PLN
61 113,11 PLN
działania edukacyjne
Opis projektu
Jednym z głównych problemów społeczno–ekonomicznych dotykających młodzież na Sądecczyźnie jest trudna sytuacja na rynku pracy: bezrobocie (ok. 13 proc. w 2014r.), mało dużych firm, niskie zarobki. Sprawia to, że młodzież nie wiąże swojej przyszłości z tym regionem. Szansy na lepsze życie upatruje często w wyjazdach za granicę lub do dużych miast. Dlatego też bardzo mało młodych ludzi angażuje się w działania dotyczące lokalnej społeczności.
Jednocześnie młodzież chętnie włącza się w inicjatywy powstające na portalach społecznościowych i potrafi posługiwać się nowoczesnymi narzędziami komunikacji. Centrum Edukacji Mobilnej chce wykorzystać ten potencjał i jako jedyna organizacja w regionie organizuje samopomoc uczniowską poprzez sieć oraz uczy, jak wykorzystywać narzędzia społecznościowe do współdziałania młodzieży i edukacji obywatelskiej.
Celem projektu były: rozwój zaangażowania społecznego nowosądeckiej młodzieży, nauka umiejętności współpracy rówieśniczej, dzielenie się wiedzą poprzez sieć oraz zwiększenie udziału młodzieży w podejmowaniu decyzji dotyczących najbliższego otoczenia.
W ramach projektu powstało pięć młodzieżowych grup prowadzących tzw. e-wolontariat edukacyjny oraz pięć młodzieżowych grup inspiratorów, którzy prowadzą działania społeczne w swoich szkołach i na terenie powiatu.
Podczas projektu młodzież wzięła udział w cyklu warsztatów dotyczących aktywności obywatelskiej, prawa i ochrony wizerunku w sieci, sposobów reagowania na cyberprzemoc oraz technik tworzenia materiałów multimedialnych. Młodzi ludzie przeprowadzili inicjatywy społeczne, w które zaangażowali też swoich rówieśników. Powstał portal internetowy dla młodzieży zwierający m.in. materiały i filmy edukacyjne.
Z projektu skorzystała młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z Nowego Sącza i okolic.
Partnerem projektu była organizacja Dabrowska Renhold z Norwegii. Dzięki niej polska młodzież poznała przykłady młodzieżowych działań społecznych dotyczących szacunku dla innych kultur oraz nauczyła się, jak przygotowywać skuteczne kampanie informacyjne. Krajowym partnerem było Stowarzyszenie Gimnazjalnych Samorządów Uczniowskich „Akademia Samorządności” z Nowego Sącza, które wspierało rekrutację do działań projektowych w gimnazjach oraz promocję projektu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny