Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Kobierzyn bliżej. Przeciw stygmatyzacji chorujących psychicznie

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
małopolskie
Krzeszowice
2015-02-02 - 2016-02-29
108 452,87 PLN
97 282,93 PLN
zdrowie/ochrona zdrowia
Opis projektu
Istnieje dysproporcja między szacowanym w UE udziałem osób potrzebujących pomocy psychiatrycznej w ogóle populacji (11%) a liczbą korzystających z tej kategorii usług medycznych w Polsce (4%) (dane CBOS za 2008 rok). Jedną z jej przyczyn jest obawa przed stygmatyzacją związaną z podjęciem leczenia psychiatrycznego i brak wiedzy o chorobach psychicznych. Szpitale postrzegane są jako miejsca odpodmiotowienia, choć odchodzi się od detencyjnego modelu opieki i stawia na przywracanie funkcji społecznych placówkom.
Celem projektu było umożliwienie integracji społecznej osób z chorobami psychicznymi oraz ograniczenie negatywnych stereotypów związanych z leczeniem poprzez spotkania pacjentów Szpitala im. Babińskiego w Krakowie i edukatorów.
14 osób chorujących psychicznie i 14 edukatorów stworzyło wystawę przedstawiającą, czym jest choroba psychiczna i wychodzenie z niej. Dzięki udziałowi w projekcie osoby z doświadczeniem i bez doświadczenia kryzysu podjęły współpracę w działaniach edukacyjnych i zarządzaniu wystawą. Część uczestników zaczęła postrzegać swoją chorobę jako wzbogacające doświadczenie.
Edukatorzy, pacjenci, członkowie ich rodzin i pracownicy szpitala wzięli udział w cyklu warsztatów na temat wykluczenia społecznego, po których przeprowadzili 28 wywiadów z osobami zdrowiejącymi i pracownikami szpitala. Wybrano technikę wywiadu narracyjnego, by oddać głos pacjentom i stworzyć opowieść o chorobie psychicznej ich językiem i z ich perspektywy. Wykorzystując zebrane dane, stworzono wystawę stałą „Uważaj na głowę" w Szpitalu. Uczestnicy warsztatów przeprowadzili naukową analizę sposobu mówienia o chorobie, której wyniki dostępne są w publikacji „Bliżej/Dalej. O zaburzeniach psychicznych z niemedycznego punktu widzenia”. Podczas warsztatów opracowano scenariusze zajęć edukacyjnych dla szerokiej grupy odbiorców.
W projekcie wzięło udział 14 osób chorujących psychicznie i 14 osób pełniących funkcję edukatorów.
Partner, Szpital Specjalistyczny im. Babińskiego, umożliwił realizację projektu na swoim terenie i zapewnił merytoryczne zaangażowanie pracowników. Fundacja Revita Kraków-Kobierzyn pomogła w zaplanowaniu działań.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny