Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Innowacyjne metody wsparcia dla dzieci warszawskiej Pragi

Dzieci i młodzież Zakończony
mazowieckie
Radom
2014-02-03 - 2014-12-31
389 893,90 PLN
349 199,81 PLN
streetworking, aktywizacja społeczności lokalnych
Opis projektu
Według danych z raportów ośrodka pomocy społecznej Praga-Północ największym problemem dzielnicy są ubóstwo i brak finansowych możliwości zabezpieczenia mieszkańcom podstawowych potrzeb życiowych, a także niewydolność wychowawcza rodzin. Wynika z tego potrzeba objęcia opieką dzieci, które w domach rodzinnych rzadko spotykają się z właściwymi zachowaniami społecznymi, motywowaniem do nauki czy nawykami prawidłowego odżywiania się.
Celem projektu było połączenie bieżącego wsparcia dzieci zagrożonych marginalizacją społeczną z kształceniem kompetencji technicznych i cyfrowych w utworzonych w ramach projektu pracowniach FabLab.
Projekt poprawił jakość życia i umożliwił rozwój umiejętności społecznych oraz kompetencji technicznych grupie 45 uczestników. FabLab to innowacyjna metoda pracy z młodymi ludźmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym: połączenie bieżącego wsparcia, w tym materialnego, z udziałem w zajęciach kształtujących kompetencje techniczne i cyfrowe.
W ramach projektu założono i wyposażono w sprzęt dwie pracownie FabLab. Powstał program funkcjonowania FabLabów dostosowany do potrzeb dzieci z rodzin dysfunkcyjnych warszawskiej Pragi-Północ. Powstało 45 projektów indywidualnych i 10 projektów grupowych w przygotowanych przez dzieci dwóch pracowniach Fablab.
Z projektu skorzystało 45 dzieci w wieku 5-15 lat.
Norweski partner przygotował merytorycznie kadrę Stowarzyszenia Karan do realizacji projektu podczas warsztatów, na których przedstawił założenia i ideę pracy FabLab. W oparciu o wspólne doświadczenia wypracowano koncepcję funkcjonowania FabLabów dostosowaną do potrzeb dzieci z rodzin dysfunkcyjnych z warszawskiej Pragi-Północ. Współpraca poszerzyła ofertę działań prowadzonych przez Stowarzyszenie Karan dla dzieci i młodzieży wykluczonej, opartych na sprawdzonym modelu norweskim i zdobytych doświadczeniach.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny