Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie

Dzieci i młodzież Zakończony
śląskie
Racibórz
2014-04-01 - 2015-07-15
237 570,02 PLN
213 795,00 PLN
działania edukacyjne
Opis projektu
W życiu mieszkańców zachodniego subregionu województwa śląskiego funkcjonują stereotypy i antagonizmy, związane z polskością lub niemieckością, pochodzeniem i obyczajami. Z agresywną reakcją ościennych społeczności (inwektywy na lokalnych portalach, zamalowywanie niemieckich tablic, wypisywanie obelżywych haseł, etc) oraz burzą medialną spotkało się umieszczenie w 2012 r. w Krzanowicach (powiat raciborski) na tablicach z nazwami miejscowości również nazw niemieckich. Media z subregionu, posiadające swoje serwisy internetowe, narażone są na mowę nienawiści z obu stron tego „cichego” konfliktu i niemal codziennie można spotkać się tam z mową nienawiści, opartą na wspomnianym podziale. Młodzież styka się ze skutkami agresji słownej i stereotypowym myśleniem w szkole, miejscu zamieszkania, Internecie.
Celem projektu było przygotowanie młodych dziennikarzy i młodzieży do rozpoznawania mowy nienawiści w Internecie i skutecznego jej zwalczania przy wykorzystaniu poznanych narzędzi internetowych i prawnych.
Rezultatem projektu było przygotowanie 5 młodych dziennikarzy i 324 uczniów w wieku 16-20 lat do rozpoznawania mowy nienawiści, skutecznego reagowania i wykorzystywania dostępnych narzędzi internetowych i prawnych do eliminowania jej z sieci, a także nauczycieli i policjantów do pomocy młodym osobom dotkniętym cyberprzemocą.
W ramach projektu przeprowadzono warsztaty dla 5 młodzieżowych dziennikarzy oraz 15 warsztatów dla 324 uczniów w wieku 16-20 lat.
Powstał portal internetowy monitorujący informacje mające znamiona mowy nienawiści. W ramach monitoringu 18 portali internetowych zgłoszono i przekazano redakcjom lokalnych mediów 303 alertów powiadamiających o znalezieniu treści mających znamiona mowy nienawiści. Przygotowano 2 scenariusze warsztatów dotyczących mowy nienawiści i hejterstwa.
303 uczniów z 9 szkół stworzyło i przeprowadziło kampanię społeczną "Hamulec uprzedzeń". Zorganizowano warsztaty dla 35 nauczycieli i policjantów, dotyczące ograniczenia występowania i skutków mowy nienawiści w Internecie.
Z projektu skorzystali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Żor, Raciborza i Jastrzębia-Zdroju, młodzieżowi dziennikarze, nauczyciele, policjanci.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny