Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Młodzi w sieci - ENTER!

Dzieci i młodzież Zakończony
małopolskie
Kraków
2014-02-03 - 2015-07-17
230 672,36 PLN
207 058,36 PLN
rewitalizacja, polityki lokalne, planowanie przestrzeni
Opis projektu
Badania pokazują, że młodzież jest grupą, która najczęściej korzysta z Internetu i jest najbardziej narażona na wpływ negatywnych zachowań w sieci, takich jak mowa nienawiści czy cyberprzemoc. Młodzi ludzie są w sieci zarówno ofiarami, jak i sprawcami takich zachowań. Sprawcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że sposób w jaki się komunikują to forma przemocy, nie mają również świadomości jakie mogą być jej skutki. Ofiary natomiast czują się bezradne i zazwyczaj nie wiedzą, jak radzić sobie z przemocą, która ich dotyka. Ten problem podejmowany jest przez wiele organizacji i instytucji, jednak ze względu na jego skalę potrzebne są nowe inicjatywy.
Celem projektu była edukacja młodzieży w zakresie komunikacji w Internecie: uczulanie na skutki wirtualnej agresji, zwracanie uwagi na zasady bezpieczeństwa i szacunek dla innych użytkowników, dostarczanie i upowszechnienie pozytywnych wzorców korzystania z Internetu.
892 uczniów z trzech krakowskich szkół ponadgimnazjalnych zdobyła wiedzę o zagrożeniach w sieci, o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci i reagowania na negatywne treści. Podejmowali też działania promujące pozytywne wzorce funkcjonowania w Internecie.
W ramach projektu przeprowadzono 60 godzin warsztatów dla 384 uczniów z 3 krakowskich szkół oraz zorganizowano wakacyjny obóz przygotowujący 33 młodzieżowych liderów do prowadzenia edukacji rówieśniczej. Liderzy przeprowadzili następnie 20 warsztatów, w których wzięło udział 475 uczniów. Uczniowie przygotowali 6 działań promujących pozytywne wzorce funkcjonowania w Internecie (etiudy teatralne, reportaże, filmy, gry terenowe, scenariusze warsztatów dla rówieśników, kampania plakatowa flash mob itp.) Ponadto przeszkolono 48 nauczycieli z zakresu tematyki projektu.
Ponad 1392 uczniów z 3 krakowskich szkół ponadgimnazjalnych w wieku 16-17 lat oraz 48 nauczycieli skorzystało z działań projektu.