Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

CEDAW - narzędziem zwalczania dyskryminacji

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-01 - 2016-04-30
250 027,47 PLN
225 000,00 PLN
kobiety, prawo, polityki krajowe
Opis projektu
Badania na temat instytucjonalnych mechanizmów na rzecz równości płci prowadzone przez Karat w 2013 roku pokazują, że obecne mechanizmy nie gwarantują systemowego podejścia do likwidacji dyskryminacji kobiet. Co więcej rząd nie respektuje obowiązków wynikających z prawa międzynarodowego, co pokazuje fakt, że zalecenia Komitetu CEDAW z 2007r. nie zostały wdrożone.

Celem projektu był monitoring i rzecznictwo w sprawie realizacji przez rząd zobowiązań, dotyczących likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć, wynikających z ratyfikowania przez Polskę konwencji ds. likwidacji dyskryminacji kobiet (CEDAW).

Dzięki projektowi udało się wzmocnić delegację organizacji pozarządowych na 59. sesję Komitetu CEDAW oraz wykorzystać jej rezultaty (w tym zalecenia, na które wpływ miała Koalicja) w działaniach rzeczniczych. Projekt przyczynił się też do wzrostu rozpoznawalności konwencji CEDAW i świadomości zobowiązań wynikających z konwencji wśród urzędników państwowych i organizacji pozarządowych.

Przygotowano wystąpienie na 59. sesję Komitetu CEDAW, a następnie przetłumaczono na język polski zalecenia Komitetu dla Polski oraz raport alternatywny. Popularyzacja wiedzy o CEDAW objęła konferencję prasową, uruchomienie podstrony projektu i spotkania z decydentami. Wystosowano listy do 17 resortów i urzędów centralnych zawierające ankiety badawcze. Monitoring podsumowano w raporcie (110 egz.). W ramach działań rzeczniczych zorganizowano 3 "okrągłe stoły" z udziałem urzędników rządowych i aktorów społecznych dotyczących stanu realizacji zaleceń CEDAW. Projekt podsumowało seminarium końcowe i konferencja prasowa.

155 osób wzięło udział w "okrągłych stołach", 45 osób w seminarium końcowym i około 50 osób na spotkaniach popularyzujących CEDAW. Raport został rozesłany do 35 ministerstw i instytucji centralnych.