Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Stocznia jest kobietą- projekt seniorek i seniorów

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
pomorskie
Gdynia
2014-09-01 - 2016-03-31
383 758,45 PLN
343 286,20 PLN
seniorzy, kobiety, wolontariat
Opis projektu
Polskie społeczeństwo się starzeje, a skala wykluczenia społecznego rośnie wraz z wiekiem (Raport Social Watch, 2010). Na Pomorzu jedną z grup najbardziej wykluczonych z tego powodu są emerytowani pracownicy/ce Stoczni Gdańskiej – symbolu przemian społeczno-politycznych, niegdyś miejsca pracy kilkudziesięciu tysięcy osób, w tym do 5000 kobiet. Dziś, będąc na emeryturze, padają ofiarą podwójnego wykluczenia − jako seniorki i kobiety. Są niewidoczne, nie uznaje się ich zasług w pracy zawodowej oraz dokonań na rzecz demokratyzacji społeczeństwa.
Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu seniorek/ów − dawnych pracownic/ków stoczni − przez ich aktywizację na gruncie społecznym i cyfrowym (edukacja nieformalna oraz wspólne działania na rzecz utrwalenia i upowszechnienia informacji o pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej).
Dzięki realizacji projektu grupa 542 seniorek/ów zaangażowała się w zbieranie i upowszechnianie informacji o pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej (historia mówiona).
Łącznie 341 osób wzięło udział w warsztatach z zakresu obsługi komputera i internetu, a 201 osób w warsztatach tematycznych (tworzenie opowieści, prowadzenie wywiadów, cyfrowe archiwa społeczne, tworzenie aplikacji mobilnych, arteterapia, kurs przewodnicki). 60 osób aktywnie się zaangażowało w tworzenie produktów projektu. Nagrano 40 wywiadów z pracownicami Stoczni, które stały się podstawą czterech słuchowisk. Stworzono trasę zwiedzania i zorganizowano 60 spacerów po terenach postoczniowych. Powstała aplikacja mobilna dla zwiedzających Stocznię oraz publikacja podsumowująca zebrane materiały, uzupełniona o teksty metodologiczne o wykorzystaniu historii mówionej do działań wzmacniających grupy wykluczone.
Beneficjentami projektu było 542 seniorów/ek z Gdańska i okolic.
Partnerami projektu byli: Instytut Kultury Miejskiej (organizacyjne przy realizacji projektu i wsparcie merytoryczne przy organizacji spacerów), Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (prowadzenie warsztatów z zakresu tworzenia opowieści w oparciu o materiał biograficzny), ponadto przedstawicielka Oslo and Akershus University College przeprowadziła warsztaty storytellingu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny