Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Szczypiorniak na podwórko

Dzieci i młodzież Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2015-03-01 - 2016-04-30
322 611,21 PLN
283 652,76 PLN
wolontariat, działania edukacyjne
Opis projektu
Płock jest jednym z największych miast województwa mazowieckiego i jednocześnie jest miastem, w którym odsetek osób korzystających z pomocy społecznej należy do najwyższych w województwie (ok. 10 proc.). Pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku znajduje się ok. 5,5 tys. rodzin. Wśród nich przeważają rodziny dysfunkcyjne oraz rodziny zagrożone tzw. podwójnym wykluczeniem – ekonomicznym i społecznym. Częstymi problemami są alkoholizm i brak motywacji do znalezienia pracy. Problemy rodziców przekładają się na brak zainteresowania losem dzieci, które wolne chwile spędzają na podwórku i nie korzystają z pozaszkolnych możliwości spędzania wolnego czasu. Płocka Straż Miejska odnotowuje coraz większą liczbę zgłoszeń dotyczących wandalizmu młodzieży, spożywania przez nią alkoholu w miejscach publicznych czy agresywnego zachowania wobec mieszkańców.
Celem projektu był rozwój kompetencji społecznych młodzieży zagrożonej wykluczeniem w Płocku poprzez zainteresowanie jej sportem i zaangażowanie w systematyczne zajęcia w klubie sportowym.
Dzięki projektowi 30 dzieci w wieku 7-13 lat, które nie znały edukacji pozaszkolnej i nie potrafiły z niej korzystać, zaczęło uczęszczać na zajęcia sportowe prowadzone przez trenerów Wisły Płock – jednego z najlepszych klubów piłki ręcznej w Polsce. Ponadto część uczestników projektu dzięki udziałowi w cyklu treningów dostała się do klasy sportowej gimnazjum.
Uczestnikom projektu systematycznie pomagali streetworkerzy. Dzieci wzięły także udział w treningach piłki ręcznej, odbyły się trzy turnieje w tej dziedzinie sportu. Wypracowany został model współpracy lokalnej dotyczący aktywizacji młodzieży poprzez zaangażowanie jej w działalność klubów sportowych.
Z projektu skorzystały dzieci i młodzież w wieku 7-13 lat, podopieczni placówek wsparcia dziennego znajdujących się w Płocku.
Partner projektu, Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka”, odpowiadał za współorganizację streetworkingu wśród uczestników projektu. Drugi partner, Sekcja Piłki Ręcznej Wisła Płock S.A., był organizatorem zajęć sportowych dla dzieci i zapewnił kontynuację działań projektu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny