Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Przystanek różnorodność

Dzieci i młodzież Zakończony
kujawsko-pomorskie
Toruń
2015-03-02 - 2016-03-31
67 629,09 PLN
60 327,39 PLN
wolontariat, aktywizacja społeczności lokalnych
Opis projektu
Według raportu z badań zrealizowanych przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej pt. „Wielka nieobecna - o edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej w Polsce", Warszawa 2011, zachowania dyskryminujące wśród młodzieży związane są m.in. z brakiem właściwej edukacji szkolnej dotyczącej tej problematyki. Wiedza o tolerancji, prawach człowieka czy wykluczeniu jest przekazywana na niektórych przedmiotach, jednak nie stanowi kompletnego programu edukacyjnego. Zgodnie z danymi instytucji oświatowych, w tym Kuratorium Oświaty i Wychowania w Bydgoszczy, w szkołach nie jest realizowana świadoma edukacja antydyskryminacyjna. Ponadto tematyka ta jest rzadko podejmowana przez organizacje pozarządowe działające na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Celem projektu „Przystanek różnorodność” było wypracowanie i upowszechnienie nowych form edukacji antydyskryminacyjnej oraz zaktywizowanie kilkunastoosobowej grupy młodzieży (szkół ponadgimnazjalnych i studentów), która będzie prowadziła dalsze działania i projekty dotyczące przeciwdziałania nietolerancji i dyskryminacji wśród młodzieży.
Dzięki realizacji projektu 15-osobowa grupa młodzieży z Torunia i okolic nauczyła się dostrzegać przejawy dyskryminacji, reagować na nie oraz motywować swoich rówieśników do przeciwdziałania dyskryminacji.
Zrealizowany został cykl warsztatów edukacji antydyskryminacyjnej oraz warsztat poświęcony wypracowywaniu projektów wielokulturowych.
W oparciu o nabytą wiedzę i umiejętności uczestnicy projektu przeprowadzili warsztaty o tematyce antydyskryminacyjnej dla uczniów z Torunia i okolic.
Wypracowane zostały cztery nowe projekty wielokulturowe. Opracowano trzy scenariusze zajęć dla uczniów o tematyce antydyskryminacyjnej, grę miejską oraz tzw. „narzędziownik”, tj. pakiet materiałów zawierający ćwiczenia i gry przydatne podczas warsztatów z młodzieżą. Powstał blog, w którym zamieszczono 15 artykułów autorstwa uczestników projektu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny