Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Przedszkole i szkoła przyjazne diabetykom!

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
małopolskie
Kraków
2015-03-01 - 2016-04-30
283 434,01 PLN
252 287,97 PLN
zdrowie/ochrona zdrowia
Opis projektu
Młoda osoba z cukrzycą potrzebuje 6-7 zastrzyków/bolusów z insuliną dziennie, kilkanaście razy dziennie mierzy sobie cukier. Placówki oświatowe często odmawiają przyjęcia dziecka z cukrzycą lub też wymuszają na rodzicach towarzyszenie dziecku lub przychodzenie na pomiar cukru i podawanie insuliny. W rezultacie często jedno z rodziców rezygnuje z pracy, rodziny popadają w kłopoty finansowe. Z badań przeprowadzonych przez Federację w 2013 roku wynika, że 60% przedszkoli i 49% szkół w Małopolsce nie posiada żadnej z czterech umiejętności, która jest niezbędna do opieki nad dzieckiem z cukrzycą, w 82% placówek nie było prowadzone żadne szkolenie w tym zakresie.
Celem projektu było zapobieganie wykluczeniu i dyskryminacji w dostępie do przedszkoli i szkół dla dzieci chorych na cukrzycę poprzez przygotowanie merytoryczne placówek oświatowych.
Dzięki realizacji projektu przygotowano 4787 nauczycieli z 546 placówekdo pracy z dziećmi chorymi na cukrzycę.
Przeprowadzono 197 szkoleń według ułożonego programu dla 4787 nauczycieli w placówkach oświatowych, do których uczęszczają diabetycy. 30 edukatorów cukrzycowych wzięło udział w spotkaniu na temat prowadzenia warsztatów antydyskryminacyjnych. Opracowano materiały edukacyjne dotyczące zapobiegania dyskryminacji diabetyków w grupie rówieśniczej i zrealizowano 75 warsztatów antydyskryminacyjnych dla 1600 nauczycieli. Przygotowano raport podsumowujący opinie rodziców o dostępie placówek oświatowych dla dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę oraz jakości ich pobytu w przedszkolach i szkołach. Podjęto także starania o wprowadzanie zmian w uregulowaniach prawnych związanych z przyjmowaniem dzieci z cukrzycą do placówek oświatowych. W tym celu zorganizowano spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, Polskiego Towarzystwem Diabetologicznego, posłami, a także z Rzecznikiem Praw Pacjenta i Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Projekt pozwolił też na aktualizację merytoryczną i dodruk poradników dla nauczycieli na temat pracy z dziećmi z cukrzycą.
Z projektu skorzystało 4787 nauczycieli.
Partner projektu, portal dla diabetyków Moja Cukrzyca.org., pomógł przy promocji projektu oraz przeprowadzeniu badania ankietowego.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny