Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
2016-07-22

„Dom bez hejtu” na Przystanku Woodstock – relacja i fotorelacja

Mimo złej pogody nie można było narzekać na frekwencję. Po raz kolejny okazało się, że organizacje pozarządowe są gośćmi bardzo dobrze przyjmowanymi na Woodstocku.

Przez trzy dni pod wspólnym dachem zebrały się Fundacja Batorego, Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, Lambda Warszawa, Fundacja Feminoteka, Fundacja Ocalenie, Grupa Edukatorów Seksualnych “Ponton”, Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a, Fundacja dla Wolności/ Etnoliga, Hejtstop, Kampania Przeciw Homofobii, Tolerado Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT, Fundacja Koalicja Sprawiedliwego Handlu – Fairtrade Polska i Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie.

Ponton i Lambda rozmawiały o tym jak zabezpieczać się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także jak przeciwdziałać przemocy seksualnej. Przekonywały, że nie ma niebezpiecznego seksu, a są jedynie nasze nierozsądne i ryzykowne zachowania. Etnoliga zadawała trudne pytania dotyczące sportu i historii piłki nożnej oraz zasad fair play, wygranym oferując piękne kolorowe koszulki. Hejtstop natomiast informował jak radzić sobie z mową nienawiści. Tłum zazwyczaj oblegał stoisko Feminoteki, gdzie furorę robiły feministyczne wlepki i kolorowanki. Uczestniczki wspólnie stworzyły tablicę Girl Power – wpisując na niej dlaczego czują się silne. Grono stałych (i nie tylko) zwolenników przyciągnęły stoiska Kampanii Przeciw Homofobii, Lambdy i Tolerado. Wszystkie organizacje dzielnie odpowiadały na wszystkie pytania odwiedzających. Fairtrade Polska i Kupuj odpowiedzialnie jako ostatnie w sobotnie popołudnie opuściły namiot – niektórzy z nadszarpniętymi strunami głosowymi. Okazało się bowiem, że festiwalowa publika chciałaby wiedzieć wszystko o sprawiedliwym handlu i odpowiedzialnej konsumpcji.

Już po raz kolejny ogromnym zainteresowaniem cieszył się stand-up Bartka Wojtkowskiego, który z ogromnym poczuciem humoru i dystansem mówił o tym jak żyje się z Zespołem Tourette’a. Opowiadał także o ogromnej nieświadomości istnienia tej choroby oraz jej symptomów.

Fundacja Ocalenie przygotowała natomiast dla woodstokowiczów grę symulacyjną w stylu RPG. Uczestnicy wcielili się w role rodzin zmuszonych do ucieczki ze swoich krajów.

Dni rozpoczynało wspólne etniczne muzykowanie a kończyły równościowe wieczorynki, które każdorazowo zbierały wierne grono słuchaczy. Każdy kto zajrzał do naszego przyjaznego domu mógł zrobić sobie zdjęcie z fotobudki.

Dziękujemy wszystkim domownikom i gościom za cudowną atmosferę! Do zobaczenia z rok! Sie ma!

 

Projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG/EEA and Norway Grants

 

 

“Dom bez hejtu” na zdjęciach: