Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Pacjencki audyt nad polskimi ośrodkami leczenia niepłodności

Kontrola obywatelska Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-04-01 - 2015-10-31
276 363,27 PLN
244 434,17 PLN
zdrowie/ochrona zdrowia
Opis projektu
Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ok. 1,5 mln polskich par jest dotkniętych problemem niepłodności. Projekt był odpowiedzią na brak kompletnej i zweryfikowanej informacji o jakości usług świadczonych przez ośrodki leczenia niepłodności oraz brak ustawowego nadzoru i społecznej kontroli nad ich funkcjonowaniem.
Celem projektu było wprowadzenie obywatelskiej kontroli nad publicznymi i niepublicznymi ośrodkami leczenia niepłodności, oddanie głosu samym pacjentom i wzmocnienie ich sprawczości.
W oparciu o polskie i światowe rekomendacje oraz szerokie konsultacje społeczne z pacjentami wypracowano ogólnopolskie standardy pacjenckie w leczeniu niepłodności, które zaakceptowało 35 klinik in vitro. Przygotowano ogólnodostępną bazę ośrodków leczenia niepłodności, w której można porównać ich oferty i zapoznać się z opiniami pacjentów korzystających z tych usług.
W konsultacjach swoje oczekiwania wobec opieki w ośrodkach przekazało 722 pacjentów. Dla każdego z 35 ośrodków objętych monitoringiem powstał raport zawierający wnioski z obserwacji bezpośredniej oraz wypowiedzi lekarzy, położnych, osób zarządzających, pracowników recepcji oraz samych pacjentów. Ponadto, przeprowadzono analizę prawną dokumentów, które pacjenci otrzymywali do podpisania w ośrodkach. Każdy z ośrodków uczestniczących w projekcie otrzymał indywidualne wyniki monitoringu i rekomendacje. Zostały one opublikowane na stronie Stowarzyszenia, aby osoby dotknięte problemem bezpłodności mogły podejmować świadome decyzje dotyczące leczenia i w dalszym ciągu dzielić się swoimi doświadczeniami. Aż 27 ośrodków przedstawiło zakres licznych zmian, jakie zostały wprowadzone jeszcze w trakcie realizacji projektu. Raport końcowy opisuje sytuację pacjentów korzystających z usług ośrodków leczenia niepłodności. Został przedstawiony pacjentom i opinii publicznej 25 września 2015 roku podczas wysłuchania obywatelskiego w sejmie RP, czemu towarzyszyło duże zainteresowanie medialne.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny