Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Krok do aktywności

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
śląskie
Chorzów
2014-04-01 - 2015-03-31
270 010,00 PLN
243 000,00 PLN
niepełnosprawność, seniorzy, samopomoc/self-adwokatura
Opis projektu
Starsze osoby niewidome i słabowidzące stanowią grupę szczególnie zagrożoną wykluczeniem społecznym. Maja problemy z poruszaniem się i brak im motywacji do opuszczania domu. Nie mają dostępu i umiejętności korzystania z komputera i Internetu. Uczestnictwo w otwartych inicjatywach niedostosowanych do specyficznych potrzeb seniorów z dysfunkcjami wzroku jest niemożliwe.

Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu starszych 60+ osób niewidomych i słabowidzących poprzez ich aktywizację, rozbudzenie motywacji do czynnego życia, odbudowę więzi społecznych, a także przygotowanie wolontariuszy do pomocy osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Udział w projekcie, nabyta wiedza i umiejętności, pozwoliły uczestnikom projektu zwiększyć wiarę w swoje możliwości, pobudziły chęć korzystania z rozmaitych zajęć oraz umożliwiły samodzielne korzystanie z systemów informatycznych.

W 6 Kołach Polskiego Związku Niewidomych (Katowice, Sosnowiec, Chorzów, Ruda Śląska, Świętochłowice, Bytom) zorganizowano wykłady z psychologii, medycyny, prawa oraz gospodarki, szkolenie komputerowe oraz warsztaty relaksacyjne, usprawniania fizycznego, arteterapeutyczne i dotyczące zdrowego stylu życia. Uczestnikom zapewniono pomoc w docieraniu na miejsce wydarzeń. Przeszkolono 44 wolontariuszy. Zainicjowano działalność 4 grup samopomocowych (28 osób).

Z działań projektu skorzystało 110 seniorów niewidomych i niedowidzących w stopniu znacznym i umiarkowanym oraz 44 wolontariuszy.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny