Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

"Mój jest ten kawałek Parku..." - partycypacja dla przyrody w mieście

Partycypacja publiczna Zakończony
małopolskie
Zielonki koło Krakowa
2014-02-10 - 2015-10-15
126 816,00 PLN
114 125,70 PLN
planowanie przestrzeni
Opis projektu
Park Podłęże i Park Lotników to bardzo ważne tereny zielone w Jaworznie ze względu na ich położenie w centrum miasta w pobliżu dwóch dużych osiedli, jak również ze względu na sąsiedztwo elektrowni i zakładów azotowych, które negatywnie wpływają na jakość życia mieszkańców. Tymczasem oba parki od lat pozostają zaniedbane, brakuje w nich odpowiedniej infrastruktury czyniącej z nich miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców lub też jest ona bardzo zniszczona. Władze Jaworzna rozpoczęły przygotowania do rewitalizacji obu parków. Przed przystąpieniem do projektów budowlano-wykonawczych były gotowe uwzględnić opinie i potrzeby mieszkańców.
Celem projektu było zaplanowanie rewitalizacji parków w sposób odpowiadający potrzebom mieszkańców Jaworzna.
Społeczne koncepcje zagospodarowania Parku Podłęże i Parku Lotników stały się dokumentacją, w oparciu o którą Urząd Miasta Jaworzno ogłosił przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej. Ponadto, mieszkańcy zaangażowani w projekt złożyli wniosek w ramach budżetu partycypacyjnego na renowację placu zabaw w Parku Podłęże.
Przeprowadzono diagnozy dotyczące potrzeb mieszkańców odnośnie obu parków i sposobów korzystania z nich. Równolegle toczyły się otwarte spotkania z mieszkańcami (4 Fora Publiczne) i warsztaty (2 dwudniowe i 6 jednodniowych), podczas których mieszkańcy pracowali nad planami rewitalizacji parków. Odbyły się również 2 warsztaty wykonawcze. Wypracowane propozycje zaprezentowano na dwóch piknikach rodzinnych w parkach, gdzie kolejni mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi. Opracowano społeczne koncepcje zagospodarowania obu parków. W sumie w prace nad społeczną koncepcją rewitalizacji włączyło się ponad 1000 mieszkańców Jaworzna. Dodatkowo podjęto starania w kierunku powołania Społecznej Rady Parków.
Urząd Miasta Jaworzno promował działania poprzez: artykuły i informacje na jaworzno.pl i prasie lokalnej, udostępnianie postów na FB profilu "Miasto Jaworzno", plakaty w dzielnicach i gablotach urzędowych, artykuły i ogłoszenia w "Gazecie Przystankowej", filmy promocyjne, a także był gwarantem uwzględnienia postulatów mieszkańców w projektach rewitalizacyjnych. Rolą Pracowni Projektowej MS Design było tworzenie projektów zagospodarowania parków na podstawie pomysłów mieszkańców.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny