Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Obywatele Decydują - Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza

Partycypacja publiczna Zakończony
łódzkie
Łódź
2014-03-03 - 2015-10-31
387 050,00 PLN
348 252,42 PLN
polityki krajowe
Opis projektu
W ostatnich latach Polacy coraz częściej korzystali z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej (OIU), jako narzędzia demokracji, który umożliwia obywatelom inicjowanie konkretnych zmian legislacyjnych w istotnych dla nich sprawach. Doświadczenia Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO) pokazały, że istnieje wiele barier utrudniających korzystanie z obywatelskich ustaw. Są to czynniki wynikające zarówno z treści ustawy, jak i z praktyki parlamentarnej.

Projekt miał na celu mobilizację obywateli do usprawniania instrumentów demokracji uczestniczącej z naciskiem na obywatelską inicjatywę ustawodawczą. Skierowany był do aktywnych obywateli, w szczególności do odbiorców mediów internetowych i parlamentarzystów.
Ważnym rezultatem projektu było zainicjowanie debaty publicznej na temat demokracji bezpośredniej w Polsce. Jednym z jej przejawów było wykorzystanie hasła „Obywatele decydują” na billboardach wyborczych przez aktualną premier Beatę Szydło. Ponadto zwiększyło się poparcie dla kampanii. Społeczność „Obywatele decydują” liczy ponad 240 000 sympatyków. Zakładany rezultat projektu jakim było złożenie w Sejmie nowelizacji ustawy o OIU w ramach ponadpartyjniej koalicji nie został osiągnięty. Głównym wyzwaniem okazała się postawa koalicji rządzącej PO-PSL, która nie zgodziła się na przygotowany przez INSPRO projekt nowelizacji.

W ramach projektu została przeprowadzona kampania społeczna wykorzystująca aktualny kontekst społeczny czyli wybory samorządowe w 2014 r. Z racji tego, że OIU nie jest realizowana na poziomie lokalnym, samorządowcy nie mają również wpływu na jej kształt, w komunikacji skupiono się na mobilizowanie Polaków do rozliczania polityków z obietnic wyborczych. Wyprodukowano spot telewizyjny i radiowy. Duże zaangażowanie obywateli (ponad 15 000 osób) pokazało, że chcemy decydować i patrzyć władzy na ręce. INSPRO zorganizowało dwa seminaria, w których wzięło udział ponad 100 osób. W ramach działań rzeczniczych spotkano się z liderami wszystkich partii parlamentarnych a także z przedstawicielami Prezydenta RP.
Współpraca z islandzką Citizens Foundation zaowocowała wymianą know-how w zakresie wykorzystania Internetu w mobilizowaniu obywateli do działań społecznych.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny