Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Klimatolodzy na rzecz zwiększenia partycypacji obywatelskiej

Partycypacja publiczna Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-02-03 - 2015-11-30
179 207,40 PLN
161 280,60 PLN
dostęp do danych publicznych, polityki krajowe
Opis projektu
Projekt był odpowiedzią na problem społeczny, jakim jest brak otwartego dostępu do danych meteorologicznych i hydrologicznych z sieci stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Celem projektu było stworzenie obywatelskiego środowiska specjalistów nauki, właścicieli stacji meteorologicznych i pasjonatów meteorologii z całej Polski będących w stanie partycypować w działaniach na rzecz otwarcia danych meteorologicznych poprzez tworzenie dobrych praktyk oraz zmianę regulacji prawnych dotyczących ponownego wykorzystywania informacji publicznej.
W wyniku działań rzeczniczych prowadzonych w Sejmie i Senacie zostały przyjęte zmiany w ustawie o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, uwalniające z dniem 01.01.2017 r. dane meteorologiczne, tak na cele niekomercyjne, jak i komercyjne.
Do uwolnienia danych meteorologicznych przyczyniły się działania rzecznicze prowadzone podczas projektu. Skierowano w tym celu ponad 40 pism i zapytań na etapie prac rządowych oraz parlamentarnych nad projektem ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Zorganizowano cztery dwudniowe warsztaty o charakterze szkoleniowym i edukacyjnym oraz dwa seminaria. Powstała strona internetowa www.dostepdodanych.pl oraz profil SKP na Facebooku, integrujące środowisko pasjonatów meteorologii i klimatologii oraz pracowników wyższych uczelni. Do celów edukacyjnych przygotowano quiz, atlas chmur, a także cztery infografiki poświęcone procesowi tworzenia prawa na etapie rządowym i parlamentarnym oraz zasadom udostępniania danych meteorologicznych. Na stronie internetowej projektu zamieszczono 130 artykułów i innych materiałów oraz ponad 200 zdjęć i rysunków, a na profilu SKP na Facebooku 165 postów. W celu propagowania dobrych praktyk powstała baza stacji meteorologicznych udostępniających swoje dane. Aktualnie w bazie znajdują się 103 stacje meteorologiczne.
W projekcie brali udział przedstawiciele organizacji zrzeszających pasjonatów meteorologii i klimatologii. Do działań rzeczniczych na etapie prac parlamentarnych włączyli się członkowie Stowarzyszenia Skywarn Polska - Polscy Łowcy Burz. Ważną rolę dla otwarcia danych meteorologicznych odegrała petycja skierowana w dniu 11.01.2016 r. do Ministra Środowiska, podpisana przez 353 osoby, głównie przez beneficjentów projektu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny