Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Śląska Akademia Liderów

Dzieci i młodzież Zakończony
śląskie
Katowice
2014-02-03 - 2015-04-30
97 185,52 PLN
86 085,52 PLN
wolontariat, aktywizacja społeczności lokalnych
Opis projektu
Zainteresowanie działaniami woluntarystycznymi w województwie śląskim jest niższe w porównaniu z innymi regionami. Raport: "Szanse i zagrożenia dzieci i młodzieży szkolnej w obszarze wychowania i rozwoju w województwie śląskim" zrealizowany na zlecenie Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej Województwa Śląskiego mówi, że młodzież w minimalnym stopniu angażuje się w działania na rzecz społeczności lokalnych.
Również według Programu Współdziałania Województwa Śląskiego z Organizacjami Pozarządowymi 2007-2015 ngo z woj. śląskiego angażują przeciętnie o 12% mniej wolontariuszy niż NGO z innych regionów Polski.
Celem projektu było zwiększenie zaangażowania społecznego młodzieży w ramach utworzonych klubów debat obywatelskich, zwanych oksfordzkimi, prowadzonych przez młodych wolontariuszy.
Młodzi wolontariusze, po odpowiednim przeszkoleniu, założyli 18 szkolnych klubów debat obywatelskich, angażując w ich działalność 244 uczniów śląskich szkół średnich. Zorganizowane debaty przyczyniły się do poszerzenia wiedzy społecznej, poznania przez młodzież zasad prowadzenie publicznych dyskusji i rozwinięcia umiejętności niezbędnych podczas publicznych występów.
W ramach projektu przeprowadzono szkolenia dla liderów oraz przygotowano nauczycieli do roli opiekunów klubów debat obywatelskich. Młodzież przygotowała i przeprowadziła 54 debaty oxfordzkie, obserwowanych przez 1783 uczniów. Zebrane doświadczenia wydano w formie podręcznika lidera.
W projekcie brali udział studenci, uczniowie szkół średnich województwa śląskiego, nauczyciele.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny