Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Program antywirusowy: nie dla mowy nienawiści w Internecie!

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-04-01 - 2015-08-31
356 603,16 PLN
244 994,07 PLN
nowe technologie, mowa nienawiści, wielokulturowość
Opis projektu
Każdego dnia w polskim internecie wylewa się morze mowy nienawiści, która skierowana jest przeciwko różnym mniejszościom. Badania pokazują, że aż 2,7% postów internautów to treści skażone mową nienawiści.
Zamierzeniem projektu było zmobilizowanie młodych osób do reagowania na mowę nienawiści, z którą spotykają się internecie.
W wyniku podjętych działań grupa młodych ludzi została uwrażliwiona na problem mowy nienawiści w internecie, w wyniku czego młodzi ludzie opracowali konkretne narzędzia reagowania na to negatywne zjawisko.
W ramach projektu zrealizowano dwa programy edukacyjne: miesięczny międzynarodowy „Inkubatora idei. Transformacja, demokracja i prawa człowieka” dla 24 aktywistów/ek z Polski, RFN, Ukrainy i USA oraz 3-dniowego Kongresu Strefa Inter@kcji dla ponad 200 cyberaktywistów/ek, pierwszego w Polsce tego rodzaju wydarzenia. Poza poszerzeniem wiedzy opracowali oni zbiór dobrych praktyk i różnych strategii reagowania na hejt za pomocą szeregu narzędzi (kampanii ‘antywirusowych’ w mediach społecznościowych, memów i grafik, filmów, warsztatów edukacyjnych, happeningu, użycia technik dramy, piosenki itp.). Do poszukiwania pomysłów, jak skutecznie przeciwstawiać się hejtowi zaprosiliśmy także szersze grono młodych, w tym młodzież szkolną – temu celowi służył konkurs „Obraz i słowo konta hejt”, zaś najlepsze pomysły zostały opublikowane w „Kalendarzu społecznie zaangażowanym”. Ponadto, aby stworzyć możliwość pogłębiania wiedzy na temat zjawiska mowy nienawiści opracowano kurs e-learningowy „Zastopuj hejt”. Kulminacją projektu było opracowanie portalu „Uprzedź uprzedzenia” pod adresem: www.uprzedzuprzedzenia.org, który zawiera zbiór inspiracji i dobrych praktyk dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania mowy nienawiści, a także tworzy przestrzeń do interakcji dla osób chcących włączyć się w działania anty-hejtowe. Przez pierwsze tygodnie działania strony otworzono ją ponad 625 tysięcy razy.
Beneficjentami projektu było ok. 230 młodych osób, które uczestniczyły w Inkubatorze Idei oraz Kongresie Strefa Inter@kcji oraz kilka tysiące osób, które korzystają z zasobów strony www.uprzedzuprzedzenia.org
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny