Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Głosem kobiet

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
lubelskie
Kamionka
2014-02-03 - 2016-01-31
388 000,00 PLN
349 000,00 PLN
kobiety, integracja, system oświaty, uchodźcy i migranci, wielokulturowość
Opis projektu
Statystyki Urzędu do Spraw Cudzoziemców pokazują, że w ciągu ostatnich lat corocznie o nadanie statusu uchodźcy ubiega się od kilku do kilkunastu tysięcy cudzoziemców. W woj. lubelskim osoby te przebywają w kilku ośrodkach, a także w mieszkaniach prywatnych. Pomimo ich obecności wiedza o uchodźcach jest bardzo fragmentaryczna, często oparta na nieprawdziwych informacjach. Rodzi to nieporozumienia i niechęć wobec uchodźców, co potwierdza m.in. raport CBOP "Polacy wobec problemu uchodźstwa".

Zamierzeniem projektu było przełamanie barier utrudniających integrację uchodźców z lokalną społecznością na terenie woj. lubelskiego oraz wzmocnienie grupy uchodźczyń.

Rezultatem projektu było uwrażliwienie ok.350 osób dorosłych i 263 dzieci na potrzeby uchodźców poprzez dostarczenie im wiedzy na temat sytuacji tej grupy osób oraz poprzez działania integracyjne. Wzmocniono także 26 uchodźczyń poprzez zaangażowanie ich w działania projektowe.

Zrealizowano serię warsztatów wielokulturowych, artystycznych i teatralnych w szkołach. Odbyło się 322h zajęć uwrażliwiających , podczas których .dzieci przygotowały trzy makiety wiosek pokoju oraz trzy spektakle. Przeprowadzono także 32h warsztatów antydyskryminacyjnych dla nauczycieli. Ponadto, w ramach działań integracyjnych zorganizowano 10 spotkań w Klubach Kobiet działających na terenie woj. lubelskiego, w których wzięły udział uchodźczynie. Informacje na temat sytuacji uchodźców zostały upowszechnione na konferencji, w której uczestniczyło 58 osób. Temu wydarzeniu towarzyszyły warsztaty dla nauczycielek i uchodźczyń „Women Can Do It”, które poprowadziły przedstawicielki organizacji partnerskiej z Norwegii. Zrealizowano także kampanię „Jestem kobietą. Mieszkam w Polsce”, która obejmowała przygotowanie utworu muzycznego wraz z teledyskiem, reportaż wyemitowany przez TVP Lublin, filmik viralowy, profil na FB oraz trzy krótkie nagrania opowiadające historię konkretnych uchodźczyń.

Beneficjentami projektu było 263 dzieci i 160 nauczycieli, którzy wzięli udział w warsztatach, 140 osób uczestniczących w spotkaniach integracyjnych oraz 58 osób uczestniczących w konferencji.

Wkładem organizacji partnerskiej w projekt było zaprezentowanie i wykorzystanie metody warsztatowej „Women Can Do It” oraz podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie działań integracyjnych w ramach wizyty studyjnej w Norwegii oraz wizyty przedstawicielek organizacji partnerskiej w Polsce.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny