Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Budżet Obywatelski dla Zakopanego - Wybierzmy Razem

Partycypacja publiczna Zakończony
małopolskie
Zakopane
2014-02-03 - 2016-04-30
61 509,60 PLN
55 009,60 PLN
budżet partycypacyjny
Opis projektu
W Zakopanem wiele inwestycji było niemożliwych do zrealizowania z budżetu miasta. Problemem dla mieszkańców stał się brak większej możliwości współdecydowania o budżecie, a tym samym rozwoju w większym stopniu ich dzielnicy. Radni reprezentujący tych mieszkańców nie byli w stanie wpłynąć na to, by dzielnice odległe od centrum nie były pomijane w budżecie miasta. Dyskusja na sesjach rady miasta o tym, jak pogodzić interesy różnych dzielnic przy planowaniu budżetów, nie przynosiła rozwiązań satysfakcjonujących dla większości mieszkańców.
Celem projektu była poprawa jakości życia mieszkańców Zakopanego poprzez doprowadzenie do uregulowania przez lokalne władze zasad konsultacji społecznych oraz zainicjowania budżetu obywatelskiego. Tym samym rozpoczęło się włączanie mieszkańców w proces podejmowania decyzji dotyczących nowych inwestycji w mieście.
Dzięki realizacji projektu władze miasta zauważyły, że mieszkańcy są bardzo zainteresowani udziałem w decyzjach dotyczących rozwoju miasta. Rada Miasta uchwaliła zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych, wzrosła też świadomość mieszkańców, że mogą uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących Zakopanego.
W ramach projektu przeprowadzono kampanię społeczną na temat wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego (banery, ulotki i plakaty). Odbywały się spotkania konsultacyjne z mieszkańcami na temat całego procesu, które zakończyły się przeprowadzeniem dwóch głosowań w ramach Budżetu Obywatelskiego dla Zakopanego w 2014 roku. Beneficjentami projektu byli mieszkańcy Zakopanego od 16 roku życia.
Dzięki współpracy z Urzędem Miasta Zakopane, Biurem Promocji Zakopanego i Centrum Formacyjno – Szkoleniowym w Zakopanem udało się zapoczątkować długo oczekiwany i ważny dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego mechanizm Budżetu Obywatelskiego.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny